Občianske združenie Mačací raj

Občianske združenie Mačací raj
Občianske združenie Mačací raj
Denisa Vanyová 0905 641 549 (adopcie) Andrea Vachová 0948 772 007 (adopcie, webmaster)
SÚKROMNÝ DEPOZIT – Občianske združenie MAČACÍ RAJ, Nové Zámky

„Mačací raj“ je názov súkromného depozitu pre mačičky. Reálne fungujeme od 4.1.2011, ale až od 16.12.2011 sme sa pretransformovali na Občianske združenie. Našim hlavným cieľom je pomáhať mačičkám v núdzi, kde nás v prvopočiatkoch nášho založenia inšpirovalo OZ MAČKY SOS a jeho činnosť. Mačičky, ktoré potrebujú pomoc, sa k nám dostávajú rôznymi spôsobmi. Väčšinou ich nájdeme bezradné na ulici, alebo nám zavolajú dobrí ľudia, ktorým nie je osud mačičky v núdzi ľahostajný, alebo sa jednoducho dozvieme o mačičke, ktorá pomoc potrebuje. Tak ako aj v iných depozitoch, aj mačičky u nás prejdú karanténou, prvotným ošetrením, prípadne liečením, absolvujú sterilizáciu (kastráciu) a vakcinovanie, a následne sú umiestnené do depozitu medzi ostatné chránenkyne, kde sú postupne socializované, spoznávame ich povahy a takto ich môžeme zodpovedne pripraviť na odchod do nového domova. Ich fotky a popisy sú umiestňované aj na internetovej stránke OZ Mačky SOS (ako sme už spomínali), ktoré nám týmto spôsobom veľmi pomáha a sme im vďační.
Naše OZ prevádzkuje aj vlastnú internetovú stránku: www.macaci-raj.sk, kde okrem toho, že hľadáme mačičkám nové domovy, uverejňujeme aj vlastné príbehy, aktuality, články, pozdravy z nových domovov, rady, inšpirácie, podnety a v podstate sa tam dá dozvedieť všetko o našom fungovaní. Mačičky a kocúrikovia od nás odchádzajú očkovaní, kastrovaní (sterilizované) s veterinárnym preukazom a adopčnou dohodou. To sú všetko veci, o ktorých vie v podstate každý, kto mačičkám pomáha, ale je nutné ich spomenúť, aby bolo zrejmé, že fungujeme ako kvalitný a plne funkčný depozit.
K dnešnému dňu (teda približne za 1 rok) sa podarilo úspešne nájsť nové domovy 40 depozitkám a momentálne je v starostlivosti nášho depozitu 15 mačiek. Možno si niekto povie, že to nie je veľa zachránených mačiek, ale ak by to bola iba jedna, tá námaha stojí za to a myslím, že na totálnych samoukov je to celkom dobrý výsledok. A možno si niekto povie, že je to veľa, mať toľko depozitiek v starostlivosti, ale bohužiaľ, v okolí nášho mesta (Nové Zámky), nevieme o žiadnej inštitúcii, ktorá by mala v opatere mačičky, resp. ktorá by sa o mačičky v núdzi mohla postarať a tak jednoducho musíme vynaložiť všetku svoju energiu a ísť na maximum, aby sme dokázali pomôcť naozaj všetkým mačičkám, ktoré to potrebujú (i keď pomôcť všetkým sa naozaj nedá, to vie každý, kto číta tento článok) . Ak sa dá (väčšinou sa skoro vždy samé presvedčíme a prehovoríme, že sa dá), naozaj sa snažíme pomôcť každej mačičke, ktorá to potrebuje.
Ale pekne po poriadku: inšpirácia pre tých, ktorý si nevedia predstaviť, ako sa zakladá depozit. Nejako takto to bolo, samozrejme v krátkosti (kto by chcel plnú verziu so všetkým, čo k tomu patrí, článok je uverejnený na našej web stránke Ako to všetko začalo…( zrod Mačacieho raja ) – http://www.macaci-raj.sk/o-nas/

MAČACÍ RAJ „1“
Depozit sa v počiatkoch svojej existencie (1/2011) nachádzal v rodinnom dome (ktorý v tom čase bol v rekonštrukcii a ešte nebol nastálo obývaný), resp. v jeho suteréne, plne prispôsobenom tak, aby mačičkám pripomínal ozajstný domov, mal rozlohu spolu asi 30 m2 + výbeh. Mačičky mali k dispozícii dve oddelené miestnosti so spoločným zasieťovaným výbehom s možnosťou ďalšieho výbehu na ohraničený a zabezpečený dvorček, odkiaľ sa už ďalej dostať nemohli a malú oddelenú karanténu. Miestnosti boli zariadené ako doma, pohovky, kreslá, peliešky, hračky , škrabadielka, dokonca mali vnútri v depozite veľký 3 metrový strom (no dobre, hrubý konár…), na ktorom si brúsili pazúriky a skúšali svoje akrobatické kúsky… Mačičky boli v depozite spokojné, mali dostatok miesta, pohodlia, mohli sa vyhrievať na slniečku, pobehať po dvorčeku… Pri starostlivosti o mačičky sa dve depozitárky striedali „na služby“ , keďže dom nebol obývaný, neskôr prebrala dennú starostlivosť prvá z depozitárok, po tom, ako sa po ukončení rekonštrukcie do domu presťahovala s manželom, zatiaľ čo druhá už pripravovala nové priestory. Tieto začiatky neboli ľahké a veľmi sme chceli pomáhať a tak sme to nejako zvládli, financovanie prebiehalo jedine z vlastných zdrojov , bez akejkoľvek inej podpory.

MAČACÍ RAJ „2“
Mačací raj „2“ je „pracovné“ označenie Mačacieho raja „1“ . V podstate sa jedná o ten istý depozit. Vysvetlenie: Nakoľko sa „Mačací raj 1“ nachádzal v suteréne domu, keď prišla jeseň 2011 a ochladenie, museli sa mačičky presťahovať niekam, kde je teplejšie, pretože suterén tohto domu nebolo možné vykurovať, čo teda nie je najprijateľnejšie miesto pre bývanie mačičiek. Preto sa jedného pekného novembrového dňa 2011 depozitky aj s komplet výbavou presťahovali na druhý koniec mesta Nové Zámky, tiež do súkromných priestorov, do suterénu, do úplne novučičkého krásneho depozitu. Nové bývanie im poskytuje väčší priestor a komfort, spolu asi 60 m2. Majú k dispozícii dve veľké spojené miestnosti s halou, ďalej veľkú oddelenú karanténu a dokonca samostatnú kúpeľňu spojenú s kuchynkou. Môžu si navariť, okúpať sa. Nemajú síce výbeh, ale majú tam teplo, a tým aj väčšie pohodlie. Priestory sú zariadené ako byt, majú niekoľko pohoviek, kresiel, pelieškov, škrabadielok, plno hračiek, takže sa mačičky cítia naozaj ako doma. Dennú starostlivosť prebrala druhá z depozitárok, keďže nad priestormi depozitu má vlastné nehnuteľnosti a aj bývanie a veru má čo robiť, aby bolo všetko tak, ako má byť, našťastie všetko dokonale zvláda.

Takáto dennodenná starostlivosť o dlhodobo priemerne 15 mačičiek zahŕňa samozrejme aj návštevy veteriny, rozvozy mačičiek do nových domovov, nákupy krmiva, podstielok, upratovanie depozitu, návštevy a všetky ďalšie činnosti, ktoré ani nemusím menovať. Určite teraz viacerí rozmýšľajú, ako sa toto dá počas dňa stihnúť a ešte práca, rodina , deti. Áno, máme to šťastie, že „nemusíme chodiť do práce“ (čo samozrejme neznamená, že nepracujeme), pretože máme vlastné rodinné firmy a vieme, resp. musíme si prácu zadeliť tak, aby bolo o mačičky dobre postarané, a aby bola aj naša práca dobre odvedená, i keď je to časovo niekedy natesno…

Ale poďme aj na tému „peniaze“, prevádzkovanie depozitu je finančne veľmi náročné, pretože sa na ňom podieľame jedine ako súkromné osoby s vlastnými zdrojmi, príležitostne prispejú priatelia depozitu. Jeden rok plnohodnotnej prevádzky depozitu bol našimi prepočtami vyčíslený na celkovú sumu približne 12.000 Eur. Peniaze, peniaze, peniaze, téma na dva články.
Čo sa týka financií, niekedy sú lepšie časy, niekedy horšie, popravde. Odkedy sa založilo OZ, vie o nás viac ľudí a viac ľudí aj pomôže, i keď len symbolicky, ale my si naozaj vážime každú pomoc, hlavne v týchto nestálych časoch a po celom minulom roku, keď sme všetko finančne ťahali z vlastných súkromných zdrojov.
Máme ešte veľké plány, ktoré chceme zrealizovať a veríme , že sa nám to podarí. Napríklad chceme zabezpečiť stavbu dreveného domčeka (cca 70m2) s oddelenými miestnosťami pre malé skupinky mačičiek, s veľkým bezpečným výbehom, kde by mohli mačičky tráviť aj leto, aj zimu (v pekne vykúrenom domčeku, samozrejme)…pozemok by aj bol, a to doslova „po ruke“.
Ďalej chceme realizovať Program plošnej kastrácie pouličných mačiek, projekt máme vypracovaný, podáme ho na Mesto, uvidíme…a samozrejme prvoradým cieľom je naďalej pomáhať mačičkám a kocúrikom v núdzi.
Ako všetci, čo pomáhate mačičkám, alebo aspoň sledujete dianie na web stránke OZ MAČKY SOS, vidíte, že najkomplikovanejšia je vždy práca s ľuďmi. Aj my sme už zažili všeličo – vyhodené pár dňové mačiatka v krabici v mrazivom marci pri bytovke (trvalo pol dňa, kým nás ľudia zavolali a nechápali naše zdesenie, prečo nezavolali skôr, keď nám vraveli , že „malé počuli mraučať od rána“…), záchranu mačiatok z areálu škôlky (ktoré chceli „pani učiteľky“ utopiť na žiadosť rodičov), záchranu čiernych mačiatok (ktoré chcela pani do rána otráviť, lebo „je to čierne diablovo plemä a to nosí nešťastie…), záchranu mačiatka uviaznutého v motore auta, záchranu mačiatok pri bytovke, kde ich chceli pri zatepľovaní zamurovať… A to je len zlomok „zážitkov“ …ktoré však nie sú ojedinelé, poznajú ich opäť všetci, čo pomáhajú mačičkám.
Akákoľvek náročná je práca v depozite, okamžite ju prevalcuje ten najúžasnejší pocit na svete, keď si človek sadne medzi mačičky a kocúrikov a nechá sa uniesť tými milými mačacími očkami, nádhernými tváričkami, zamatovými labkami, jemnými kožúškami, jednoducho sa nechá uniesť pocitom, že práve pre toto je pomoc mačičkám v núdzi taká dôležitá, že toto má zmysel a že tieto jemné a ušľachtilé stvorenia si to jednoducho zaslúžia.

Každá mačička si zaslúži len ten najlepší domov a každej to prajeme z celého srdca. Sú mačičky, ktoré u nás pobudnú pár dní, a sú aj také, ktoré v depozite bývajú už niekoľko mesiacov, skoro rok.
Napríklad také mačičky Mima a Merci, obe úžasné povahy, pohodové, skromné, milé…prečo ich nikto nechce ? Sú zdravé, plné života, sterilizované, vakcinované, ľudí zbožňujú…V depozite sú už pomaly rok…Veď aj ony si zaslúžia svoje rodiny, tak veľmi by si to želali…
A napríklad tiež Lea-Leuška, dokonalý spoločník, do koča i do voza, perfektný „parťák“ do rodiny, kde hľadajú „mačkopsíka“, ona s nami prežila celú rekonštrukciu domu, dennodenne „pracovala“ na stavbe …je úžasná, má len dva roky a už sa jej šance znižujú…prečo?
Áno, vieme, že nakoniec každá mačička si nájde tú svoju rodinku, skôr-či neskôr, ale niekedy je to veľmi ťažké, na tú rodinku čakať, človek by si najradšej takéto mačičky vzal k sebe, ale to sa nedá, to by sme doma mali každá po 20 mačiek…Neostáva nám nič iné, len držať „labky“ a želať všetkým našim mačičkám len to najlepšie…

Na záver by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí stoja pri nás.