Je pes naozaj zbraň?

5

V médiách začala štvavá kampaň proti psíčkarom. Podľa médií je pes zbraň, podľa niektorých poslancov by sa mal obmedziť chov „nebezpečných a agresívnych plemien“. A majú pravdu, aspoň čiastočnú.

Pes v skutočnosti môže byť zbraň. Rovnako však môže byť zbraň aj auto, kosačka, vidlička, alebo tyč na lešení. Chyba nie je v psoch, ale v majiteľoch. Nie nadarmo sa už dlhé roky hovorí: „Aký pán, taký pes.“

Pes je iba odrazom svojho majiteľa. Ak má majiteľ rád deti, tak pes od nich strpí naťahovanie, objímanie a kričanie. Ak má majiteľ rád druhých psov, pes ich má tiež rád. Ak majiteľ športuje, pes bude aktívny, ak je majiteľ domased, pes sa mu prispôsobí. Ak je majiteľ idiot, pes bude tiež.

Pokiaľ má niekto psa ako módny doplnok, aby mu kamaráti závideli a ostatní sa ho báli. Pes bude agresívny. Pretože bol kúpený ako zbraň. Nikdy totiž nepocítil pohladkanie, ruka ho iba bila. Nemusí mať pravidelnú stravu a ani vychádzky. Nie je socializovaný na iných psov a iba na veľmi úzky okruch ľudí. Majiteľ rozhodne nezdvihne výkal.

Štvavá kampaň proti psíčkarom je na smiech.

Keď v televízii vidíme 2-3 smrteľné autonehody, nikto sa nad tým nepozastavuje. To, že je alkohol v Čechách otrávený taktiež trápi len málo ľudí a piť ho budú ďalej. Ľudia si zvykli aj na pokreslené steny a odpadky. Avšak títo ľudia sú na rozdiel od psíčkara anonymný. Nevidíte, kto hodí na zem ostrú plechovku. Kto popísal stenu, kto vysypal kontajner. Ak niekto robí hluk a neporiadok, tak ho každý ignoruje, lebo sa bojí. Ľudia však vidia svojho suseda, ako má malého a priateľského psa.

A ten je hneď vinný. Aj keď on po sebe zbiera výkaly svojho psa, dokonca upratuje aj konzervy a plechovky, pretože sa môže jeho pes zraniť, alebo niečím otráviť.

Psíčkara však vidíme a preto je vinný za všetkých a za všetko. Ak sused vŕta každý víkend, niekto iný hrá na klavíri 3x týždenne, ďalší má hlasitú hudbu a niekoľko hodín denne plače dieťa, to nikomu nevadí. Lebo ho nevidia. Ale psíčkara vidia niekoľko krát denne na prechádzke.