Hongkonské úrady zhabali najväčší kontraband slonoviny za vyše 30 rokov

0

Úrady v čínskej osobitnej administratívnej oblasti Hongkong zhabali tento týždeň najväčší kontraband slonoviny za uplynulých vyše 30 rokov.

Táto bývalá britská kolónia je jedným z najrušnejších tranzitných bodov globálneho ilegálneho obchodu s ohrozenými živočíšnymi druhmi a vzácnymi produktmi.

Tamojšie colné úrady dnes oznámili, že skonfiškovali 7200 kilogramov sloních klov v približnej hodnote osem miliónov eur, informuje agentúra Reuters. Kontraband sa nachádzal v skladisku neďaleko prístavu.

Slonovina bola objavená v 12 metrov dlhom kontajneri z Malajzie, pričom v dokladoch sa ako jeho obsah uvádzali mrazené ryby. Podľa ochranárskej organizácie WildAid pochádzajú kly z približne 720 slonov.

Miestna vláda zisťuje destináciu zásielky; pravdepodobne ide o neďalekú krajinu. Hongkong má v porovnaní s pevninskou Čínou pomerne slabú legislatívu ohľadom pašovania slonoviny a podobných komodít.

Hongkong, kde obchod so slonovinou prekvitá 150 rokov, plánuje sprísniť príslušné zákony až v roku 2021. Veľký dopyt je zo samotnej Číny, ochranári zvierat však varujú, že to vedie k ohrozeniu existencie slonov.