DO RODINY PRICHÁDZA PES: Nevyberajte obojok podľa krásy, každý pes potrebuje iný

0

BANSKÁ BYSTRICA – Nekupujte obojok skôr, ako neviete, aké psa budete mať. Podľa veľkosti psa musíte totiž odhadnúť aj veľkosť obojka.

Netreba zabudnúť ani na to, že pes rastie, ale obojok nie.

„Obojok nebude rásť spolu so psom, môže mu tak akurát vrásť po čase do krku,“ upozornila odborníčka na kynológiu Milota Luptáková z Občianskeho združenia OZ LABKA a HAPPY PAWS a upozornila, že vrastené obojky do krku nemajú radi ani psy, ani veterinári a vás neminie stíhanie za týranie zvieraťa.

V obchodoch je veľmi veľa druhov obojkov, máte z čoho vyberať. Či už podľa materiálu, z ktorého je vyrobený, podľa funkčnosti, ale aj podľa vášho vkusu alebo módy.

[quote_box_left]Obojky poznáme takéto:
– nylonové, kožené, retiazkové, výstavné, ….
– klasické, reflexné, sťahovacie, široké špeciálne pre chrty, ….
– s kamienkami, vyšitým menom, …..
– popruhy[/quote_box_left]

Pre každého psa je vhodnejšie niečo iné. Asi by nebolo najvhodnejšie kupovať rotvajlerovi krásny vybíjaný obojček o dĺžke 20 cm, a pod. Treba si zvážiť veľkosť psa, silu, váhu, zdravotný problém a pod.

Ak váš pes prekonal napríklad operáciu v blízkosti krku, alebo má problémy so stavcami alebo uzlinami, nie každý obojok môže byť pre neho vhodný. „Často sa stretávam s tým, že takéto psy nemôžu nosiť klasický obojok. V takýchto prípadoch sú pre nich vhodnejšie popruhy, ktoré obopínajú psa v okolí ramien, pes sa nedusí a nespôsobuje mu to problémy,“ poradila Luptáková s tým, že popruhy sa využívajú aj pri športových aktivitách.

„Samozrejme, keď sa učíme so šteniatkom, použijeme ten najjemnejší obojok, aby si ho nespájalo s niečím zlým a postupne ho budeme meniť,“ dodala.

Pri výbere vôdzky v podstate platia podobné pravidlá, ako pri výbere obojku. Existujú aj rôzne typy vôdzok a výber je iba na vás a na požiadavkách vášho psa. „Vôdzka by mala byť dostatočne pevná, aby psa udržala, ale aj kvalitná, aby ste sa na nej udržali aj vy,“ uzavrela odborníčka.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Miťa Luptáková