Čistokrvné šteniatka bez papierov si často prežili peklo

0

Bratislava 19. decembra (Útulkovo.sk) – Viete z akých podmienok pochádza váš psík? Čistokrvné šteniatka bez preukazu pôvodu, teda bez potvrdenia o rodokmeni, často pochádzajú z katastrofálnych podmienok množiarní! Žijú v pivniciach, kde sučky rodia ako na bežiacom páse, bez veterinárneho ošetrenia, venčenia, socializácie.

Pre majiteľa slúžia ako výrobný prostriedok, nemá k nim skutočný vzťah a po tom, ako prestanú produkovať štenatá, sa ich nehumánne zbavuje. „Buď ich usmrtí alebo vyhodí v lese, za dedinou, alebo nechá v krabici pri kontajneroch, kde ich nachádzame a ujímame sa ich my – útulky,“ priblížila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Ako dodala, nákupom takýchto psíkov podporujú ľudia množiarov, ktorí zneužívajú a často týrajú zvieratá za účelom zisku. „Samozrejme neodvádzajú dane, o chovoch sa nevedie žiadna evidencia a veterinárna správa ich nemá ako zmapovať,“ upozornila. „Množitelia, ak sa s nami skontaktujú, chcú ostať v anonymite, psíkov nám odovzdávajú cez spojky v prepravkách alebo krabiciach od banánov niekde na dohodnutej pumpe alebo parkovisku,“ povedala Čaňová.

množitel6Zároveň podotkla, že Sloboda zvierat má zložitú pozíciu, keďže zákon neprikazuje registrovať chov. Chovy teda oficiálne nejestvujú a chovatelia nemusia spĺňať žiadne štandardy a nie je možná ani ich kontrola zo strany štátnych orgánov, Regionálnej potravinovej a veterinárnej správy.

Slobode zvierat sa podarilo podchytiť oblasti okolo Dunajskej Stredy a Gabčíkova a tiež Topoľčian a ich okolia, odkiaľ má pravidelné odbery psíkov vyradených z chovov. „Keďže sme mali informácie o množiarňach práve v týchto lokalitách, začali sme v roku 2009 platenou inzerciou v miestnych novinách, že bezotplatne prevezmeme celé chovy zvierat po ich zrušení alebo jednotlivé psy vyradené z chovov,“ vysvetlila s tým, že takouto formou fungujú dodnes a ročne sa im vďaka zahraničnému partnerovi Retriever in Not a projektu Liberty for Dogs, ktorý dáva druhu šancu práve psíkom zneužitým na množenie, podarí zachrániť okolo 700 zvierat.

množitel8V útulku zvieratá musia najprv ísť do karantény, prejsť veterinárnym ošetrením a prípadnou liečbou, očkovaním a kastráciou, aby už nemohli byť zneužité na množenie. „Označíme ich mikročipom a snažíme sa ich socializovať. Po karanténe im z útulku hľadáme nový domov,“ spresnila.

Množiarske psíky sú zväčša v zlom fyzickom aj psychickom stave – nemajú hygienické návyky, mávajú jazvy po opakovaných cisárskych rezoch, zápaly kože, očí, neliečené ochorenia, sú neočkované, nevedia čo je venčenie, pohladenie človeka, sú bojazlivé, nesocializované, keďže strávili aj niekoľko rokov zatvorené.

Sloboda zvierat už roky volá po povinnej registrácii všetkých chovov s čipovaním. Inak žiadna evidencia, ani kontrola nebudú možné a týranie bude pokračovať. „Ľudia môžu však urobiť aspoň to, že lacné šteniatka z internetových obchodov nebudú kupovať a podozrivé chovy budú hlásiť Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe alebo Slobode zvierat,“ zdôraznila Čaňová.

množitel2Psíky z množiarní sú často ponúkané veľmi lacno. Keď sa rozhodnete psíka si kúpiť a majiteľ vás nepustí ani za bránu, nieto aby vám ukázal chovný priestor, tak si môžete byť istí, že ide o množiteľa, a že sa takýmto nákupom pravdepodobne podieľate na ďalšom utrpení zvierat. „Niekedy majitelia pozvú záujemcu aj do bytu, predstavia výkupanú mamu, ocka a šteniatko. Chovný priestor s desiatkami zanedbaných psíkov majú však v pivnici,“ opísala Čaňová spôsoby množiteľov.

Kúpu psíka preto treba riadne preveriť, opýtať sa na referencie chovateľa, pozrieť si chov, podmienky odkiaľ psíča pochádza. V prípade zlých podmienok zvieratko nekupujte a chovateľa ohláste Slobode zvierat alebo príslušnej RVPS. „Len vďaka nahláseniam ľudí – kupcov- sa chovy darí odhaľovať, rušiť a zvieratá zachrániť, pretože RVPS môže prísť vykonať aj neohlásenú kontrolu a chov so zlými podmienkami buď požiadať o nápravu alebo aj zrušiť,“ spresnila.

Zvieratko si môžete vybrať aj z útulku. Po celom Slovensku sa ich nachádza veľké množstvo. Databázu mnohých nájdete aj na našej internetovej stránke www.utulkovo.sk.

„Za úplne najlepšie riešenie považujeme psíka nekupovať, ale adoptovať z útulku. Adoptovaný psík urobí rovnakú radosť ako kupovaný, a vedľajším efektom bude hneď niekoľko dobrých skutkov naraz – dáte druhú šancu zvieratku v útulku, uvoľníte miesto v útulku pre ďalšie zviera v núdzi a nebudete podporovať krutý obchod s lacnými šteniatkami,“ uzavrela Čaňová.

Útulkovo.sk
Foto: Sloboda zvierat

Súvisiace články:
Sloboda zvierat zachránila päť shi-tzu od množiteľov
Viac>>