Cez víkend zabavili na hraniciach 67 ilegálne vyvážaných šteniat

2

Bratislava 30. júla (Útulkovo.sk) – Počas minulého víkendu boli na hraničných priechodoch zabavené dve ilegálne zásielky šteniat pravdepodobne určených na predaj v zahraničí. Útulkovo.sk o tom informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Na hraničnom priechode Šahy bola 27. júla zastavená zásielka 17 psov, ktorú zo Slovenska vyvážali rumunskí občania.

V nedeľu 28. júla na hraničnom priechode Kúty – Břeclav zadržali auto s 50 psami, ktoré vyvážal slovenský občan.

Šlo o 67 šteniat psov rôznych rás (bígl, mops, boxer, čivava, maltézsky pinč, yorkshire, retriever, bordo doga, mops, anglický a francúzsky buldog) a všetky zvieratá sú momentálne zaistené v karanténe útulku Slobody zvierat v Bratislave – Polianky, kde dostanú potrebnú veterinárnu starostlivosť.

Pri prevoze neboli splnené viaceré zákonné podmienky, psy neboli označené mikročipom, nemali vystavené pasy ani protokoly Traces, boli mladšie ako tri mesiace. „Je nám jasné, že ide len o kvapku v mori, veď Slovensko drží smutný rekord, patrí medzi najväčších ilegálnych producentov a vývozcov šteniat v EÚ,“ uviedla inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová.

zabavene psy1

„Napriek tomu sme radi, že boj proti množiteľskému biznisu, ktorý okrem utrpenia zvierat predstavuje pre štát obrovské daňové úniky už desiatky rokov, sa začal,“ dodala.

Víkendový zásah bol zrealizovaný slovenskými štátnymi orgánmi – policajnými špecialistami v súčinnosti zo Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPS).

Ročne sa zo Slovenska vyvezie okolo 60 tisíc šteniat. Tento údaj však mapuje len oficiálne vývozy. Počet nelegálne predaných šteniat, predaných na slovenskom trhu a vyvezených za hranice, odhaduje Sloboda zvierat na 100 000 zvierat ročne.

V drvivej väčšine ide o lacné psíky rôznych plemien bez preukazu pôvodu z chovov, ktoré nie sú nikde zaregistrované, napriek tomu, že zákon ukladá každému, kto chová zvieratá za účelom ich predaja ohlásiť začatie, prerušenie a ukončenie činnosti. „Realitou je čierny množiteľský biznis so šteňatami – porušovanie zákonov pri obchodovaní so psami, nezdanené príjmy množiteľov a výkupcov a obrovské utrpenie zvierat v množiarňach zneužívaných na masovú produkciu šteniat,“ vysvetlila inšpektorka.

Podľa platného zákona môže šteňa do veku troch mesiacov cestovať len s matkou, každý pes musí byť nezameniteľne označený mikročipom a vedený v centrálnom registri spoločenských zvierat, musí mať vystavený pas spoločenského zvieraťa a musí byť vakcinovaný proti besnote, vek psa musí byť vyšší ako tri mesiace. Pri obchodnom styku musí byť každý jedinec vyvezený cez TRACES protokol.

Útulkovo.sk
Foto: Slobody zvierat