Cesta zúboženej boxerky zo slovenskej množiarne do českého domova

1

ČESKÉ BUDEJOVICE – Chcem sa s vami podeliť o príbeh, ktorý sa vryl do našich životov a spojil úplne neznámych ľudí z rôznych častí Českej a Slovenskej republiky, napísala do redakcie Útulkova Zdenka Kubíková. Je to príbeh sučky z množiarne, ktorá nebola ľahostajná ľuďom s dobrým srdcom.

Na internete sa objavil inzerát z Levíc. Boxerka bola doslova továrňou na šteniatka. „Jej pohľad z fotky nikdy nevymažem z pamäte,“ uviedla pani Zdenka. Z fotografie bolo cítiť strach sučky a čo sa jej asi premieta v hlave. „Dožijem sa ďalšieho dňa? Zabijú ma? Potrebujem pomoc,“ kričala nemá tvár z fotografie.

Pani Zdenka nezostala ľahostajná. „Vďaka skupine BOXICI V NOUZI sa spojila s Evou Fuchsovou, ženou s obrovským srdcom, ktorej tiež nie je ľahostajný osud psíkov,“ opisuje Zdenka. Eva Fuchsová našla pre boxerku nový domov v Českých Budejoviciach u ďalšej Evy, Kaufmanovej. Tá sučke z množiarne poskytla otvorenú náruč a pomohla jej zotaviť sa. Asi málokoho prekvapí, že sučka dostala meno Evulka.

10626634_10201717706659273_5943292126276982497_n

Takto prebiehala záchrana sučky, ako ju pre Útulkovo.sk opísala Zdenka Kubíková:

Bol 4. júl 2014. Dohodli sme sa s Romanom Anyalaiom, ktorý bol zobrať boxerku priamo z toho pekla. Roman cestoval z Trenčianskych Teplíc do Levíc a z Levíc do Slavkova pri Brne, kde sme s priateľom na ňu čakali. Vyzdvihli sme si ju o pol desiatej večer. Na čase nám nezáležalo, za každú cenu som chcela, aby bola čo najskôr v novom domove.

Keď prišiel, čakala som, že keď otvorí dvere auta, sučka vybehne. Ale nebolo to tak. Sedela v kúte auta. Natiahla som ruky a so slzami v očiach som povedala: „Už je dobre, už sa nemusíš ničoho báť“.

Doma mám tiež boxerku a myslela som, že bude aspoň taká veľká, ako moja. Nebola. Bola o polovicu menšia, úplne vyťahaná a nemohla poriadne chodiť. S plačom sme ju naložili do auta a odviezli domov. Cestou som volala novej Evulkinej opatrovateľke. Keď sa nad tým zamyslím, asi mi nerozumela ani slovo kvôli tomu, ako som plakala.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nechápem, ako môžu byť ľudia takýmito obludami, prečo dokážu tak veľmi ubližovať… Slzy smútku sa ale potom zmenili na slzy šťastia. Celou cestou som počúvala jej pohyby, plač a dýchanie. Okolo štvrtej ráno sme prišli na miesto. Veľa si z toho nepamätám, bola to explózia emócií.

[pull_quote_center]Také malé zvieratko dokázalo spojiť úplne cudzích ľudí, ktorí sa nikdy nevideli a nepoznali sa. jediné, čo mali spoločné je láska k psom.[/pull_quote_center]

Robila som niekoľko prevozov psíkov do nových domovov, ale tento sa mi do pamäte vryl najviac. Okolo šiestej ráno sme sa vrátili domov a zaspávali sme s neskutočným a nezabudnuteľným pocitom.

Evulka nie je jediný prípad. Chcem poďakovať Eve Fuchsovej, jej stránke BOXICI V NOUZI, Romanovi, ktorý poskytol prevoz z pekla, priateľovi Tomášovi Halačkovi, ktorý nás odviezol a hneď ráno išiel do práce a najväčšia vďaka patrí Eve Kaufmanovej, ktorá darovala Evulke nový život.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eva Kaufmanová, ktorá si Evulku adopotovala, opisuje boxerkine prvé dni v novom domove:

Prvá cesta zúboženej sučky smerovala k veterinárovi, podľa ktorého jej vzrast a správanie vykazovali známky týrania v množiarni a tiež nevhodného zachádzania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nikto si nevie predstaviť, čo s takýmto zvieraťom prežívate. Musela som ju všetko naučiť, aj keď dodnes nevie veľa vecí. Nemala vôbec očný kontakt, nerozumela, čo jej hovoríme, nepoznala povely. Týždeň som poriadne nespala, len som ju hladkala, pretože mala také stavy, že spala a zrazu vyskočila a padla.

Veľmi je pomáhal druhý boxer, ležal pri nej a díval sa na ňu. Dlho trvalo kým sa dokázala postaviť k jedlu. Dva týždne jedla a pila po ležiačky a celý čas spala. Musela som dávať pozor ako a čím ju kŕmim, aby si žalúdok postupne zvykol. Môj boxer veľmi rád aportoval, ale už to nerobí, lebo vycítil, že Evulka má panický strach z papekov.

V minulosti bola bitá a s ňou pravdepodobne všetky sučky, ktoré priviezli z okolia Levíc, Galanty, Komárna, Nových Zámkov a tiež z maďarského pohraničia.

Útulkovo.sk
Foto: archív Zdenka Kubíková, Eva Kaufmanová