BRATISLAVA: Starostka Karlovej Vsi žiada urýchlene sprísniť zákon o držaní psov

1

Bratislava 23. apríla (TASR) – Starostka bratislavskej Karlovej Vsi Iveta Hanulíková žiada urýchlene prijať novelu zákona, podľa ktorej budú mať bojové plemená psov povinne a bez výnimky na verejných priestranstvách náhubok a budú na vôdzke. S touto žiadosťou sa už obrátila aj na ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka.

Hanulíková uviedla, že žiadosť podala potom, čo sa v Karlovej Vsi v minulých týždňoch odohrali útoky bojových plemien psov na iné, menšie psy. „Jeden z nich bol usmrtený a druhý skončil s vážnymi zraneniami,“ informovala Hanulíková. „Oba tieto útoky sa navyše odohrali na verejnom priestranstve, kde bolo v tom čase veľa malých detí,“ dodala starostka Karlovej Vsi. Upozornila v tejto súvislosti na fakt, že podľa zákona je za nebezpečného považovaný iba pes, ktorý už bezdôvodne napadol človeka.

Hanulíková preto navrhuje, aby sa zákon zmenil tak, že na verejných priestranstvách budú mať bojové plemená psov vždy náhubok a musia byť na vôdzke. „Zoznam takýchto plemien by bol uvedený v prílohe zákona, pričom by sa mohol promptne dopĺňať nariadením vlády,“ povedala Hanulíková. Ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka preto prosí, aby presadil takúto zmenu zákona v zrýchlenom legislatívnom procese.

doberman

Šéf agrorezortu v odpovedi uviedol, že súčasnou zmenou zákona, sprísňujúcou podmienky držania bojových plemien psov sa už zaoberajú poslanci parlamentu Magda Košútová, Vladimír Jánoš a Tibor Lebocký. „Z pohľadu ministerstva, ani z pohľadu uvedených poslancov nie je vhodné ani účelné, aby bol do legislatívneho procesu predložený paralelne i návrh ministerstva, ktorý by mal podobný obsah,“ napísal minister Hanulíkovej.

Novela poslancov Smeru-SD, ktorú predložili na novembrovej (2013) schôdzi parlamentu okrem iného počíta s tým, že nebezpečného psa bude možné chovať len v chovnom priestore alebo zariadení na chov alebo držať ho v priestore, ktorý tento pes stráži, a to len na základe schválenia tohto priestoru alebo zariadenia poverenou osobou. Držiteľ psa, ktorý sa stal nebezpečným na základe útoku, bude zase povinný začať kynologické školenie na získanie odbornej spôsobilosti na ovládanie psa do 30 dní odo dňa, keď k útoku psa došlo.

 Stafordšírsky bulteriér psie plemeno

Kým v súčasnosti platí, že nebezpečný pes je taký, ktorý pohrýzol, alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný a nepoužil sa v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, po novom má byť nebezpečný aj pes, ktorý nekontrolovane alebo na povel zaútočí na iné zviera. Nie však na hocijaké, ale len spoločenské alebo hospodárske zviera.

Právna norma zároveň zakazuje vstup so psom na miesta, kde je zvyčajná prítomnosť detí, najmä miesta slúžiace na športové aktivity, hru a vzdelávanie. Výnimku zo zákazu bude mať pes so špeciálnym výcvikom. Vstup so psom na tieto miesta však môže povoliť obec.

TASR
Ilustračné foto: TASR – P. Remiaš, R. Stoklasa

Súvisiace články:
Agrorezort je pripravený predložiť prerobený zákon o psoch
Viac>>

Útoky psov na ľudí by mal riešiť minister Jahnátek, žiada poslanec Hrnčiar
Viac>>