Sučku Garfield vyberali do úlohy Belly zo stovky psov

0

Bratislava 10. mája (TASR) – Tento týždeň spestril programovú ponuku slovenských kín francúzsky rodinný film režiséra Nicolasa Vaniera Bella a Sebastián. Populárny príbeh chlapca a jeho psa, ktorý milujú už štyri generácie, po prvý raz prichádza na veľké plátno ako dobrodružný film v nádherných kulisách savojských Álp.

Sebastián žije v horách u svojho adoptívneho starého otca a jedného dňa sa tajne spriatelí s divou sučkou Bellou, veľkým horským psom. Uprostred polodivokej prírody na alpských svahoch spolu zažívajú nejedno dobrodružstvo. To najväčšie z nich im prinesie svet dospelých v období druhej svetovej vojny.

Román Bella a Sebastián napísala francúzska autorka Cécile Aubry, neskôr bol natočený rovnomenný televízny seriál. Autorkin syn Mehdi El Glaoui v ňom stvárnil hlavnú úlohu Sebastiána a do príbehu sa vo filmovej verzii po mnohých rokoch znovu vracia v postave horala. V celovečernom filme sú hory ešte divokejšie a zápletka ešte nebezpečnejšia.

bella a sebastian2

Zrejme aj preto, že režisér Nicolas Vanier je sám horalom a milovníkom divokej prírody a dej preniesol do čias druhej svetovej vojny: „Nechcel som ukazovať hory také, ako vyzerajú dnes. Chcel som ukázať nedotknutú krajinu s horskými chalúpkami.“ Tým sa mu zároveň ponúkla aj nová téma pre zápletku, takže Bella a Sebastián tento raz pomáhajú Židom utekajúcim pred nacistami cez hory do Švajčiarska.

Jedným z hrdinov filmu je úchvatná krajina. Jej „herecký výkon“ Vanier umocnil tým, že celý príbeh nakrúcal chronologicky počas troch ročných období – od leta do zimy: „Bolo to nákladné a riskantné, ale nechcel som ukazovať hory iba v lete alebo v zime. Chcel som pred kamerou rozvinúť všetky farby ročných období.“

bella a sebastian3

Režisér sa veľmi starostlivo venoval aj výberu predstaviteľa hlavnej detskej úlohy, ktorým sa stal Félix Bossuet. O rolu sa uchádzalo 2400 chlapcov, z ktorých podľa fotografií vybrali dve stovky, a po kamerových skúškach sa predvýber zúžil na 12 adeptov. S nimi Nicolas Vanier odcestoval do svojej vlastnej horskej chaty vo Vercors, kde chová ťažné psy.

Niekoľko dní tam pozoroval, ako jednotliví chlapci so zvieratami vychádzajú. „Nezáležalo mi na tom, či majú nejaké skúsenosti s natáčaním. U Félixa ma oslovila predovšetkým jeho osobnosť. Je to inteligentný, odvážny chalan, ale rýchlo sa uzavrie, ak si nedokážete získať jeho dôveru.“

Félixovou hlavnou parťáčkou pri nakrúcaní bola sučka Garfield, ktorú vybrali zo stovky psov. V jednotlivých scénach za ňu zaskakovali ešte dve dablérky. Snímku Bella a Sebastián prináša do kinodistribúcie od 8. mája Bontonfilm.

TASR
Zdroj: www.bontonfilm.sk
Ilustračné foto: csfd.cz