Agrorezort je pripravený predložiť prerobený zákon o psoch

2

Bratislava 12. januára (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva je kedykoľvek pripravené predložiť prerobený zákon o psoch, ktorý kritizovala opozícia aj odborná verejnosť a ktorý vlani z rokovania Národnej rady SR agrorezort stiahol. TASR to potvrdil riaditeľ odboru komunikácie a marketingu ministerstva Peter Hajnala.

Uviedol, že rezort pôdohospodárstva bol primárnym iniciátorom legislatívnych úprav v tejto oblasti. „Okrem toho doteraz vykonalo a vykonáva maximum ochranných opatrení, ktoré by chov nebezpečných psov riešili,“ doplnil Hajnala.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek vo svojej vlaňajšej novele navrhoval prísnejšie pravidlá pre chov psov. Vláda jeho iniciatívu odobrila, právna norma sa v marci 2013 dostala do druhého čítania. Kritici tvrdili, že zákon bude trestať aj zodpovedných a slušných majiteľov psov.

pes pitbulteriér  psie plemenoRezort novelu neskôr stiahol. Podľa Jahnátkovej novely sa do zoznamu plemien psov so sprísneným držaním mali dostať plemená pitbulteriér, bandog, stredoázijský ovčiak, kaukazský ovčiak, juhoruský ovčiak, americký staffordshirský teriér, šarplaninac, tornjak, brazílska fila, tosa inu, kangal, americký buldog, boerboel a moskovský strážny pes.

S vlastnou novelou následne prišiel aj opozičný Most-Híd, ktorý navrhoval trestať majiteľov psov, ktorých miláčikovia napadnú a ublížia inému človeku alebo zvieraťu. Hroziť im malo väzenie od šiestich mesiacov až do piatich rokov. Právnou normou chceli dosiahnuť, aby si majitelia psov uvedomili, že sú za svoje zvieratá zodpovední a že môžu byť potrestaní za ich konanie. Právna norma ale v parlamente neprešla.

Kaukazský ovčiakObjavil sa aj návrh poslancov Smeru-SD na sprísnenie držania nebezpečných psov, ktoré z dôvodu svojho doterajšieho správania môžu pri útoku na človeka alebo zviera ohroziť vážnym spôsobom jeho zdravie alebo život. Parlament však o zákone nerozhodoval, predkladatelia požiadali o jeho presunutie.

TASR
Ilustračné foto: TASR/Radovan Stoklasa, Svätopluk Písecký, Milan Kapusta