Chovatelia budú musieť registrovať svoje zvieratá

0

Poslanci Európskeho parlamentu, členské štáty a Európska komisia podporili iniciatívu, ktorá má zabezpečiť, že všetci chovatelia a predajcovia spoločenských zvierat (psy, mačky) budú musieť od roku 2020 povinne registrovať svoje chvovy.

Veľký úspech nadväzuje aj na dlhoročné snahy Eurogroup for Animals. Aj vďaka nim návrh spoločnej EÚ legislatívy (Animal Health Law), ktorá sa pripravuje už niekoľko rokov a zahŕňa aj povinnú identifikáciu spoločenských zvierat mikročipom a tiež povinnú registráciu všetkých chovov. Útulkovo.sk o tom informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

„Text návrhu odsúhlasili poslanci a komisia ho sprísnila po tom, čo si pozrela dokument „The Killing Fields“ britskej organizácie na ochranu zvierat USPCA (Ulster Society Prevention and Cruelty to Animals). Dokument ukazuje šokujúce skryté pozadie nehumánneho a ilegálneho megabiznisu so šťeňatami v EÚ,“ povedala Silvia Čaňová.

Ako vysvetlila, dokument nakrúcali niekoľko rokov a oficiálnu premiéru si mohli diváci pozrieť v stredu na BBC1. V blízkej budúcnosti ho prinesie aj Sloboda zvierat.

„Blahoželáme kolegom z USPCA k dlhoročnej práci a jej výsledku, ktorý presvedčil zákonodárcov pritvrdiť a veríme, že pomôže aj miliónom euroobčanom rozhodovať sa pri kúpe domáceho spoločníka zodpovedne,“ dodala Čaňová.

V Európskej únii žije v domácnostiach v súčasnosti 122 milónov spoločenských zvierat (psov a mačiek). Viac ako jedna tretina pochádza z nehumánnych ilegálnych chovov – t.j. neregistrované a teda nekontrolovateľné kompetetnými orgánmi (ŠVPS/RVPS) s nevhodnými podmienkami pre chov zvierat.

V drvivej väčšine sa so zvieratami obchoduje prostredníctvom neregulovnej internetovej inzercie alebo ich vyvážajú na predaj do zahraničia. Ilegálne transporty distribuujú niekoľkotýždňové šťeňatá bez pasov, čipov a povinných očkovaní do väčšiny krajín EÚ. Slovensko patrí k najväčším vývozcom.

Viac k problematike na Slovensku si prečítajte tu

„Konečný text návrhu zákona by mal výjsť v máji tohto roka, Európsky parlament by ho mal prijať v druhom čítaní v júli a Európska komisia v septembri/októbri,“ uzavrela Čaňová.

Eurogroup for Animals je európska aliancia združujúca národné organizácie na ochranu zvierat, členom je aj Sloboda zvierat.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Sloboda zvierat