Zvieratko by nemalo byť vianočným prekvapením

0 1687

Bratislava 13. decembra (Útulkovo.sk) – Zvieratko by nemalo byť vianočným prekvapením! Je to živá bytosť, a preto ak ho chceme niekomu darovať, mali by sme mu o tom povedať a mal by súhlasiť. Pes a mačka sú pre majiteľa záväzkom na dlhé roky.

Psík sa dožíva 15 rokov, mačka aj vyše 20. „Milé mačiatka a šteniatka skoro vyrastú a budú potrebovať dennú starostlivosť, vianočné sviatky skoro skončia a začne kolotoč školy, práce, krúžkov. Pes potrebuje denné venčenie – vychádzku za každého počasia,“ priblížila pre Útulkovo.sk Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Okrem množstva času a energie si na zviera treba vyhradiť aj veľa peňazí na veterinára, stravu, peliešok. „Tiež si treba uvedomiť, že každý majiteľ je zodpovedný aj za to, aby jeho zvieratko neprivádzalo na svet nechcených potomkov, a treba ho vziať k veterinárovi na kastráciu,“ zdôraznila.

Ako pripomenula, útulky sú plné nechcených zvierat – či už vyhodených darčekov po Vianociach alebo neskôr ich nechcených potomkov.

V prípade, že psíka kupujú rodičia dieťaťu, mali by si uvedomiť, že dieťa nebude niesť za zviera zodpovednosť, a že v prvom rade to musia byť oni, rodičia, a to nie len počas Vianoc, ale ďalších 15 rokov! „Ideálne je vopred sa s dieťaťom o zvierati pozhovárať, premyslieť aký druh zvieratka vyhovuje rodine a jej životnému štýlu, jej časovým, priestorovým a finančným možnostiam,“ poradila Čaňová.

Na začiatok je podľa nej lepšie kúpiť dieťaťu nenáročnejšie zvieratko, napr. morča. Až vo veku okolo 9-10 rokov už dieťa vie prevziať časť zodpovednosti za starostlivosť, napríklad kŕmenie, čistenie podstielky či pelieška, výmenu vody, či pomoc pri venčení.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Útulkovo.sk