Zvieratá skončili na ulici: Po Vianociach padol v Bratislave 20-ročný rekord

0 2719

Bratislava 13. januára (Útulkovo.sk) – Smutný rekord padol v hlavnom meste na prelome rokov. Sloboda zvierat zaznamenala po Vianociach obrovský príjem zvierat do útulku. Od 23. decembra 2013 do 2. januára 2014 len do bratislavského útulku prijali 70 nových zvierat, čo je historické 20-ročné maximum! Pre Útulkovo.sk to potvrdila predsedníčka Slobody zvierat Pavlína Dugovičová.

Len jedenásť z nich bolo začipovaných, takže bolo možné ich ihneď vrátiť pôvodnému majiteľovi. Išlo prevažne o zabehnutých psíkov, čo môže byť čiastočne následok hlasných silvestrovských osláv s delobuchmi, ktorých sa zvieratá boja a často v panike utekajú.

Zvyšné zvieratá boli bez označenia a museli ostať v útulku. Ani po niekoľkých dňoch majitelia o zvieratá neprejavili záujem, takže s najväčšou pravdepodobnosťou ide o vyhodené zvieratá a nechcené „vianočné darčeky“.

„Je potrebné si uvedomiť, že zbaviť sa zvieraťa je trestné, avšak pokiaľ nebude označenie zvierat mikročipom povinné, nikdy nebude možné za vyhodené zvieratá zosobniť zodpovednosť,“ vysvetlila Dugovičová.

V prípade straty je neoznačenie zvieraťa komplikáciou pre majiteľa, zviera, aj útulok, pretože zákon ukladá povinnosť umiestniť každé prijaté zviera do 5-dňovej karantény a útulok prácne a často márne hľadá majiteľa. Zvieratá ku ktorým sa nik neprihlási, sú po uplynutí karantény premiestnené do útulkových výbehov, kde čakajú na svoju druhú šancu v podobe náhradnej rodiny.

utulok_ilustracna

Počas sledovaného týždňa sa z útulku adoptovalo 30 psov. „Len to nás zachránilo pred zastavením príjmu zvierat, pretože útulok má absolútne naplnenú kapacitu, ktorá je 300 zvierat,“ upozornila predsedníčka Slobody zvierat.

Zároveň dodala, že rovnakú patovú situáciu hlásia aj regionálne centrá Slobody zvierat. „Ide o menšie útulky v rámci Slovenska, kde sa adopciám zďaleka nedarí v takom veľkom počte, ako tu v Bratislave a ak budú počty prijatých zvierat dlhodobo prekračovať počty osvojení, budú musieť naše regionálne útulky príjem zvierat úplne zastaviť,“ spresnila.

V uplynulom roku bolo do útulku Slobody zvierat Bratislava prijatých 3061 zvierat, vrátených pôvodnému majiteľovi bolo 561 zvierat. V roku 2013 sa Sloboda zvierat postarala aj o 70 divožijúcich zvierat.

Spolu s regionálnymi útulkami prijala Sloboda zvierat za minulý rok okolo 5311 zvierat v núdzi. Okrem zabehnutých zvierat z ulíc, to boli ohlásené a odobraté týrané zvieratá a zvieratá vyradené z množiteľských staníc. Do nového domova sa v roku 2013 podarilo umiestniť 4266 zvierat.

„Sledujeme, že záujem o adopocie zvierat z útulkov klesá, zatiaľčo počty prijatých zvierat z roka na rok rastú. Bilanciu sa nám darí držať len vďaka medzinárodným adopciám zvierat prevažne do Rakúska a Nemecka. Sme vďační našim partnerským organizáciám v zahraničí, lebo tam sa do rodín darí umiestňovať aj zvieratá, ktoré u nás nemajú šancu: staré, hendikepované, náročné na individuálny prístup a starostlivosť,“ priblížila Dugovičová.

Na podporu adopcií zvierat z útulkov slúži aj billboardová kampaň organizácie Našli sa. Má upozorniť verejnosť na možnosť nájsť si pravého priateľa v útulku. Všetky zvieratá voľné na adopciu je možné pozrieť si na internetovej stránke Slobody zvierat.

Ilustračné foto: Sloboda zvierat, Peter Korček

Súvisiace články:
Útulky po sviatkoch praskajú vo švíkoch, “darčekové” šteniatka zapĺňajú chladné koterce
Viac>>

Stratil sa vám počas Silvestra pes? Hľadajte ho v útulku
Viac>>

Čistokrvné šteniatka bez papierov si často prežili peklo
Viac>>