Zvieratá boli počas povodne v ohrození života

0

Bratislava 8. júna (Útulkovo.sk/TASR) – Uhynuli či prežili? Odpoveď na túto otázku dá až opadnutá voda v južných častiach Slovenska. Ohrozenie zvierat okolo záplavových oblastí si totiž mnohí akoby neuvedomovali. Zvedavci, ktorí sa chodili pozerať na zvýšenú hladinu Dunaja zvieratám blokovali únikové cesty.

Hlavne srnčia zver mala preto problém dostať sa do bezpečia. Najhoršie však na tom boli menšie zvieratá, zajace, bažanty a podobne, ktoré s mohutnou vodou bojovať nedokázali.
„Prosíme obyvateľov, aby tam nechodili. Ich prítomnosť núti zvieratá, aby sa uchyľovali do vody, kde majú veľmi obmedzené možnosti úniku a následne od vyčerpania hynú,“ varoval ešte pred kulmináciou Dunaja v Bratislave člen správnej rady Občianskeho združenia (OZ) Nie ropovodu Miroslav Dragun.
Krízová štáb v Bratislave zase apeloval na vodičov, prechádzajúcich Petržalkou cez Dolnozemskú a Panónsku cestu, aby zvýšili opatrnosť. „Vysoká hladina Dunaja vyhnala lesnú zver z lužných lesov a mnohé z nich pobehujú po komunikáciách a ohrozujú účastníkov cestnej premávky,“ upozornil vedúci krízového štábu Ľubomír Andrassy.
Na zvieratá upozorňovala aj samospráva bratislavskej Petržalky a vyzývala obyvateľov, aby nechodili na hrádzu. „Svojou prítomnosťou okrem iného nechtiac blokujú únikové cesty pre zver a tá musí niekoľko hodín stáť vo vode bez možnosti úniku a následne z vyčerpania hynie,“ vysvetlila Michaela Platznerová z petržalského miestneho úradu. Dodala, že v súčasnosti práve srnčia a danielia zver privádza na svet svoje mláďatá.

Útulkovo.sk, TASR