Zsolt Simon by za útoky psov prísnejšie trestal majiteľov

0 1121

Bratislava 29. mája (TASR) – Novela zákona o podmienkach držania psov z dielne poslancov Smeru-SD umožní buzeráciu ľudí, situáciu s útokmi psov na ľudí nevyrieši. Myslí si to opozičný poslanec a exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd). Problém s útokmi psov by riešil trestaním majiteľov.

Na rokovaní Národnej rady SR žiadal návrh Smeru-SD stiahnuť z rokovania a počkať na novelu Trestného zákona, ktorou chce minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) riešiť trestnoprávnu zodpovednosť majiteľov psov. Simon s jeho riešením súhlasí. Pripomenul, že tresty pre majiteľov psov, ktorí zranili či zabili človeka, navrhoval pred časom aj Most-Híd. V pléne však tento návrh neprešiel.

Podľa Simona nie je riešením problému trestanie psa, ktorý zaútočí. „Z toho majiteľovi psa nič nehrozí,“ povedal s tým, že zodpovednosť má niesť majiteľ. „Pes je zbraň, rovnako ako auto. Ak spôsobíte autonehodu a zabijete človeka, do väzenia nejde vaše auto, ale vy,“ vysvetlil Simon. Tresty pre majiteľov psov by sa mohli podľa neho pohybovať od peňažných pokút až po niekoľkoročné väzenie. Záviselo by to od rozsahu zranení po útoku psa.

Právna norma má sprísniť držanie nebezpečných psov, ktoré z dôvodu svojho doterajšieho správania môžu pri útoku na človeka alebo zviera ohroziť vážnym spôsobom jeho zdravie alebo život. Poslanci Vladimír Jánoš, Magda Košútová a Tibor Lebocký novelou reagujú na akútnu potrebu riešenia nárastu nebezpečných útokov psov, ktoré mali za následok vážne ublíženie na zdraví alebo smrť človeka.

TASR/Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/Štefan Puškáš