Zrazený zubor sa zotavuje v Snine

0 3208
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

SNINA – Vlani na jeseň zubra zrazilo auto, vplyvom zranenia postupne chradol.

Zraneného zubra odchytili z Národného parku Poloniny. Príčinou boli dôsledky zranenia, ktoré utrpel po zrážke s autom minulý rok. Pri náraze došlo podľa veterinára Vladislava Juška k poraneniu pravej panvovej končatiny, možné je aj poranenie kolena. V Animoterapeuticko-jazdeckom centre v Snine sa ho veterinári snažia opäť vrátiť do pôvodnej formy.

Odchyt zvieraťa nebol jednoduchý. Napriek svojej váhe sa totiž zubry dokážu pohybovať pozoruhodne rýchlo.

Presnú diagnózu veterinárni lekári ešte neurčili. „Po jeho odchyte sme mu nerobili röntgenologické vyšetrenia, lebo bol veľmi slabý. Aj v súčasnej dobe je stále veľmi vychudnutý hoci prijíma potravu, stále žerie, no z pohľadu výživového stavu na tom nie je najlepšie. Takže uvidíme ako sa to bude vyvíjať. Nechceme pristúpiť k narkóze za účelom röntgenu, lebo si myslím, že by to mohlo byť záťažou pre organizmus, možno aj letálne pre toto zviera,“ zdôraznil Juško.

Podľa odhadov váži zubor asi o 100 kilogramov menej ako je normál. V Snine mladého býka liečia antibiotikami, stravu dopĺňajú o dôležité výživové látky. Na východe Slovenska zostane asi 6 mesiacov, ďalší postup budú veterinári konzultovať s kolegami z Poľska.

Národný park Poloniny je jediným miestom na Slovensku, kde žijú zubry hrivnaté vo voľnej prírode. Pohybuje sa tu približne 35 jedincov.

.

.

.

.