Najhoršiu zoo na svete zatvoria

0 2352

Záhreb 13. marca (TASR) – Druhé najväčšie chorvátske mesto Split zatvorí svoju zoologickú záhradu, označovanú turistami za „najhoršiu na svete“. Informoval o tom dnes zástupca starostu Goran Kovačevič, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

„Povedali sme riaditeľovi zoo, aby začal s prípravami a návrhom plánu na premiestnenie všetkých zvierat,“ uviedol Kovačevič podľa chorvátskej tlačovej agentúry Hina.Opice pošlú do Nemecka, pričom sa ešte hľadá riešenie pre 14-ročného tigra, dodal zástupca starostu.

Začiatkom tohto týždňa obľúbený chorvátsky denník Jutarnji List zverejnil článok o malých, špinavých klietkach a zlých podmienkach v zoo, ktoré znechutili návštevníkov. Tí navyše hodnotili zoo aj na webovej stránke www.tripadvisor.com. „Táto zoo je úplný škandál. Nechápem, že je ešte stále otvorená… Celkovo hrozný zážitok,“ napísal jeden návštevník na webovej stránke. Ďalší iba uviedol: „Je to príšerné.“

split-zoo3

Zoologická záhrada, umiestnená na hore Marjan týčiacej sa nad malebným prístavom Splitu, má už dlho zlú povesť. Miestni aktivisti za práva zvierat sa už roky snažia dosiahnuť jej zatvorenie. „Medvede žijú na malých vybetónovaných pozemkoch s ohradou. Až donedávna bolo v jednej klietke päť vlkov a mali tak málo priestoru, že neustále jeden na druhého útočili,“ povedal dnes pre denník Jutarnji List líder aktivistov z občianskeho združenia Marjan, Srdan Marinič.

split-zoo2

Miesto súčasnej zoo bude premenené na oddychový park s domácimi zvieratami, ihrisko pre deti a botanickú záhradu, informoval zástupca starostu. Juhochorvátske mesto na pobreží Jadranského mora priláka každé leto tisíce zahraničných turistov, vďaka bohatému dedičstvu z čias starovekej Rímskej ríše a vďaka blízkosti obľúbených ostrovov.

TASR
Foto: TripAdvisor