Zmerali si sily a vedomosti

0 1612

VEĽKÉ DVORNÍKY – Na štadióne vo Veľkých Dvorníkoch v okrese Dunajská Streda súťažili vo štvrtok a piatok služobné psy bezpečnostných zložiek z Českej republiky, Maďarska i Slovenska.

Informoval o tom hlavný organizátor podujatia, náčelník Mestskej polície v Dunajskej Strede Tibor Csiba.

„Pôvodne sme plánovali medzinárodnú súťaž kynológie V4. Z doteraz neznámych príčin poľské družstvo k nám nedorazilo. Nepodarilo sa nám s nimi nadviazať ani spojenie,“ uviedol Csiba. Pripomenul, že sú zastúpené družstvá mestských a štátnych polícií.

Prvý deň psy pátrali po páchateľoch v objekte, zasahovali pri narušení verejného poriadku, išlo o výtržníctvo v reštaurácii a nacvičovali sme aj zásah psa pri prepade policajta. „Témami dnešného dňa sú poslušnosť, zadržanie páchateľa a odolnosť voči streľbe,“ doplnil psovod Mestskej polície Dunajská Streda Csaba Csicsay. Podotkol, že v disciplíne obrany sa hodnotí razancia, zákus psa a taktický postup policajta. „V prípade poslušnosti bodové zrážky sú za opakované povely, celkovo sa hodnotí ovládateľnosť psa,“ vysvetlil Csicsay.

Počas dvoch dní sa predstavilo 19 psovodov a psov. Ani mimoriadne nepriaznivá poveternostná situácia nezasiahla do priebehu pretekov. Najväčší dážď sprevádzal slávnostné otvorenie.

Podľa náčelníka v Dunajskej Strede má mestská polícia jedného psovoda, ktorý má jedného psa, ale už vychováva ďalšieho. „Jeden služobný pes nahradí osem až desať policajtov. Psa využívame počas hliadkovej služby, pri zabezpečovaní spoločenskej a športovej akcie. Napríklad počas futbalového zápasu výtržníctvo už vyriešil pes. Nemusel ani zasahovať, stačilo, že sa priblížil,“ ozrejmil náčelník Csiba.

Podľa oficiálnych výsledkov najviac bodov získalo družstvo mestskej polície v Prahe, na druhom mieste skončili príslušníci Policajného zboru v Nitre a bronzovú medailu prevzali policajti z Maďarska.

TASR
Ilustračné foto: TASR