Zimbabwe odstráni rohy 700 nosorožcom, chce zabrániť pytliactvu

0
Ilustračná snímka, zdroj: TASR/AP

Roh nosorožca sa vysoko cení v Ázii pre jeho využitie v tradičnej medicíne a stúpajúci dopyt po tejto komodite vedie k vyššej miere pytliactva.

Zimbabwe plánuje odstrániť rohy vyše 700-člennej populácii nosorožcov, aby zamedzilo pytliactvu, keďže minulý rok tu pytliaci ilegálne zabili 50 nosorožcov. Informovala o tom v utorok organizácia pre zachovanie voľne žijúcich živočíchov, ktorú citovala agentúra Reuters.

Vedúca operácií Lisa Marabiniová z Aware Trust Zimbabwe, povedala, že táto organizácia je jednou z dvoch, ktoré pomáhajú Národným parkom v Zimbabwe a riadiacemu orgánu na ochranu voľne žijúcich zvierat pri odstraňovaní rohov.

„Chceme pytliakom poslať správu, že veľa nedostanú, ak prídu do Zimbabwe,“ povedala Marabiniová a dodala, že vedenie parku chce odstrániť rohy všetkým nosorožcom.

Taktiež podotkla, že odstránenie rohov jednému nosorožcovi stojí 1200 dolárov (1077 eur). Dodala, že 100 zvierat žije v štátnych národných parkoch, zatiaľčo zvyšok je v súkromných prírodných rezerváciách.

Roh nosorožca sa vysoko cení v Ázii pre jeho využitie v tradičnej medicíne a stúpajúci dopyt po tejto komodite vedie k vyššej miere pytliactva. Podľa ochranárov bol minulý rok v Afrike zavraždený rekordný počet nosorožcov, až 1305.

Nakupovanie a predaj nosorožích rohov bol medzinárodne zakázaný v roku 1977. Za zabitie nosorožca v Zimbabwe si vinník odsedí deväť rokov vo väzení.