Zastaví mierny trest rituálne podrezávanie zvierat na Slovensku?

0

Bratislava 18. novembra (Útulkovo.sk) – Médiá v októbri upozornili na to, ako pravdepodobne moslimovia, na autách s rakúskymi poznávacími značkami, na ranči vo Veľkých Levároch, pri plnom vedomí podrezali krk býkovi. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Senci reagovala len miernym trestom, majiteľovi ranča udelila opatrenia na odstránenie nedostatkov. Sloboda zvierat proti tomu rozhodnutiu protestuje, trest považuje za neadekvátny.

V polovici októbra obletela médiá správa o otrasnej zabíjačke býka vo Veľkých Levároch. „Spôsob, akým bolo zviera usmrtené, ho vystavil extrémnej bolestnej a zdĺhavej smrti pri plnom vedomí,“ konštatovala vtedy pre Útulkovo.sk predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Nový Čas vtedy informoval, že podľa vyjadrení miestnych ľudí mali moslimovia sviatok Íd al-adhá, ktorého súčasťou je aj obetovanie zvierat. Zvieratá si podľa denníka v takomto prípade najradšej rituálne zabíjajú sami a pri ich plnom vedomí. Býka vtedy zviazali, strhli na zem na dvore a zarezali mu do krku nožom, krv podľa denníka striekala na meter ďaleko.

Dugovičová upozornila, že usmrcovanie zvierat bez zbavenia vedomia je závažným porušením slovenskej legislatívy a tiež legislatívy Európskej únie. RVPS Senec udelila chovateľovi len opatrenia na odstránenie nedostatkov, podľa Slobody zvierat však mala chov zakázať.

„Odvolávame sa voči rozhodnutiu, pretože takýto trest považujeme za neadekvátny. Sme presvedčení, že za zvieratá bez vody, prístrešku, bez veterinárneho ošetrenia, bez evidencie a najmä neodborne, kruto a ilegálne zabíjané nemôže dostať chovateľ len opatrenie, ale zákaz činnosti,“ uviedla v tejto súvislosti inšpektorka na ochranu zvierat Romana Březinová.

Tiež informovala, že výzvu Slobody zvierat na prešetrenie prípadu a potrestanie chovateľa poslalo
kompetentným tisíc ľudí.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: tivi.azet.sk

Súvisiace články:
Masakru vo Veľkých Levároch sa dalo zabrániť!
Viac>>