Zákona o zabíjaní túlavých psov potvrdil aj ústavný súd

1 1041

Bukurešť 26. septembra (TASR) – Rumunský ústavný súd včera potvrdil legálnosť zákona o zabíjaní túlavých psov. Osud kontroverzne vnímanej právnej normy je teraz v rukách prezidenta Traiana Basesca, ktorý ju môže podpísať, alebo vrátiť naspäť do parlamentu, informovala agentúra AP.

Stovky milovníkov psov na protest proti rozhodnutiu súdu zablokovali hlavnú cestnú tepnu v metropole Bukurešť.

Rumunský parlament spornú legislatívu, ktorá vyvolala protesty domácich i zahraničných ochrancov zvierat, odsúhlasil 10. septembra. Na jej základe bude možné utratiť túlavé psy odchytené na verejných priestranstvách, ku ktorým sa nikto neprihlási, do 14 dní.

Zákon bol prijatý po tom, ako svorka túlavých psov napadla 2. septembra dvoch súrodencov v blízkosti bukureštského parku Tei. Štvorročný chlapec na následky početných pohryznutí vykrvácal a umrel.

Podľa odhadov bukureštskej radnice žije v meste okolo 64-tisíc túlavých psov. Ochrancovia udávajú ich počet na približne 40-tisíc. Len za prvých osem mesiacov tohto roka v mestskej nemocnici pre infekčné ochorenia ošetrili takmer desať tisícok pacientov uhryznutých psami.

Podľa aktivistov by sa mal celý problém riešiť iným spôsobom, napríklad ako v niektorých krajinách sterilizáciou túlavých zvierat.

Útulkovo.sk