Za voľný pohyb Ťapka sa zasadilo viac ako 1000 obyvateľov Partizánskeho

0 801

Za voľný pohyb psa, ktorý má meno Ťapko a je maskotom sídliska Luhy II v Partizánskom, sa prostredníctvom petície zasadilo viac ako 1000 obyvateľov mesta.

Petičnej akcii predchádzala sťažnosť jedného z obyvateľov sídliska, ktorý žiadal, aby psa bez majiteľa odchytili. Ostatní Partizánčania boli proti, o kríženca Ťapka je podľa nich postarané dobre a má rád voľnosť.

„Ťapko je túlavý psík, žije v mestskej časti Luhy II už niekoľko rokov, od roku 2006 alebo 2007. Neboli s tým žiadne problémy až do chvíle, kým pred nejakým rokom jeden z obyvateľov na stretnutí s primátorom vyslovil požiadavku, aby bol tento psík odchytený s tým, že už bol v minulosti odchytený, no utiekol. Situácia sa zopakovala v októbri, keď na stretnutí jeden zo 47 prítomných obyvateľov požadoval, aby Ťapka odchytili a umiestnili ho do útulku,“ načrtol pre TASR primátor Partizánskeho Jozef Božik. Proti požiadavke nikto z ostatných zúčastnených Partizánčanov podľa neho neprotestoval, preto dal prísľub na odchytenie psa.

Ťapko, ako ďalej priblížil Božik, sa následne stal témou veľkej verejnej diskusie, ktorá vyústila do písomnej a elektronickej petičnej akcie, kde obyvatelia žiadali, aby sa mohol naďalej voľne pohybovať po Partizánskom. „V priebehu niekoľkých dní túto petíciu podpísalo 1100 ľudí, ktorí žijú prevažne v mestských častiach Luhy I a Luhy II a psíka veľmi dobre poznajú,“ konkretizoval.

Kríženec žije v blízkosti jedného z vchodov na ulici Veľká okružná, má tam svoju misku, v minulosti aj žil v príbytku, no odtiaľ utiekol, lebo má rád voľnosť. „Dôveruje dvom obyvateľom, jeden sa stará o to, aby mal čo jesť, a druhý o to, aby bol čistý a ostrihaný. Stará sa o neho aj zverolekár, ktorý ho chodí pravidelne očkovať a zároveň aj odčerviť,“ opísal Božik.

Ťapka označil primátor Partizánskeho za prvého komunitného psa na Slovensku, keďže sa za neho postavila komunita občanov. „Vážim si občiansku angažovanosť a pokiaľ sa má vec tak, že za týmto psom a jeho slobodným životom stojí 1100 ľudí, odchytený nebude. Pokiaľ bude žiť tak, že s tým drvivá väčšina obyvateľov súhlasí, tak to musíme rešpektovať,“ zdôraznil.

Udalosti okolo túlavého kríženca vyvolali aj záujem o miestny útulok a karanténnu stanicu. „Predpokladám, že bude väčší záujem o to, aby sa pomohlo dobrovoľníkom, ktorí sa v útulku o psov starajú,“ dodal Božik.

TASR
Ilustračné foto: TASR