Za kovovo znejúcim cinkaním na sídliskách sa ukrývajú netopiere

0 1158

Kovovo znejúce cinkanie, ktoré môžu v týchto dňoch započuť obyvatelia zástavieb väčších miest a sídel, patrí vzácnemu netopierovi. V zastavaných oblastiach žijú viaceré druhy netopierov, na jeseň k nim pribúda aj večernica pestrá.

Počas teplých mesiacov žije v lese v skalných oblastiach. Na jeseň prilieta na sídliská a prezrádza ju ostré cinkanie, ktorým si samčekovia tohto druhu akusticky vymedzujú teritórium. Netopier sa môže zabývať na balkóne, vtedy treba zavolať odborníkov.

S príchodom prvých mrazov sa večernice pestré ukryjú do štrbín a upadnú do zimného spánku, z ktorého sa prebudia až na jar. Môže sa preto stať, že sa netopier objaví na balkóne napríklad medzi kvetinovými črepníkmi. „Odporúčame radšej s netopierom nemanipulovať, ale kontaktovať pracovníkov zo Štátnej ochrany prírody, ktorí tieto prípady vedia rýchlo riešiť alebo vedia zabezpečiť kontakt a návštevu odborníkov,“ hovorí Michal Noga zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.

Na Slovensku bolo zistených 28 druhov netopierov, mnohé žijú v blízkosti človeka. „Všetky druhy netopierov žijúce na Slovensku sú chránené. Pri ich ochrane netreba argumentovať len množstvom hmyzu, ktoré za svoj život skonzumujú. Sú totiž omnoho výnimočnejšie nielen svojím vzhľadom, ale najmä širokým množstvom adaptácií a prispôsobení – či už ide o ich orientáciu pomocou ultrazvuku, dokonalú priestorovú pamäť, schopnosť hibernácie, alebo neuveriteľnú dlhovekosť,“ zhrnul Noga.

Večernica pestrá je stredne veľký druh netopiera, s dĺžkou tela päť až sedem centimetrov a váhou 12 až 20 gramov. Spomedzi druhov netopierov žijúcich na Slovensku je najpestrejšie sfarbený.

TASR
Foto: Peter Kaňuch