Vzťah k zvieratám ovplyvňuje u žiakov SOŠ veterinárnej aj vzťah k ľuďom

0 4584

Košice 26. novembra (TASR) – Na nezainteresovaného návštevníka Strednej odbornej školy veterinárnej (SOŠV) v Košiciach – Barci môže jej areál pôsobiť exoticky. Na dvore sa môže stretnúť s poníkmi, psíkmi, ovcami, kozami, vietnamskými prasiatkami, hydinou. V átriu sú jazierka s rybami, korytnačkami či voliéry s exotickým vtáctvom.

Chodby školy zase zdobia teráriá s hadmi, obojživelníkmi, hlodavcami, či akváriá s rybičkami.

„Niektoré zvieratá sú majetkom školy, ale mnoho z nich patrí našim žiakom,“ povedal riaditeľ školy Ladislav Mucha. Dodal, že všetky zvieratká slúžia zároveň ako učebné pomôcky. „Naši žiaci organizujú veterinárne dni, počas ktorých je areál školy otvorený pre verejnosť. Pripravujeme výstavy psov či exotických zvierat, pomáhame aj iným organizáciám pri podobných podujatiach,“ dodal.


Podľa riaditeľa sú jeho žiaci iní ako v ostatných stredných školách. „Majú vzťah k zvieratám a to ovplyvňuje aj ich vzťah k ľuďom,“ vyhlásil s tým, že v škole nemajú problémy s disciplínou, šikanou, alkoholom, drogami.

„Takmer všetci naši absolventi sa uplatnia v praxi. V štúdiu na vysokej škole 65 percent z nich pokračuje a ďalší sa uplatnia väčšinou ako asistenti veterinárnych lekárov alebo ako ošetrovatelia v zoologických záhradách po celej Európe,“ objasnil Mucha.


Škola sa zapojila do medzinárodných projektov, s ktorými súvisia aj zahraničné výmenné pobyty. Mnoho študentov sa tak dostane po prvý raz do zahraničia a mnoho z nich si týmto spôsobom vytvorí kontakty pre svoje budúce uplatnenie. „V škole máme špičkových chovateľov exotických zvierat, dokonca tu máme aj majsterku Slovenska v agility,“ pochválil riaditeľ svojich žiakov.


Využitie zvierat v tejto škole býva nezvyčajné. „Keď napríklad prinesiem témy na písomné maturitné skúšky, nemusím ich schovávať do trezoru. Postrážia mi ich hady,“ doplnil s úsmevom Mucha.

TASR
Foto TASR: Milan Kapusta