Výstava v galérii RegionArt odhalí tajomstvá sveta hmyzu

0

Nahliadnuť do tajomstiev sveta hmyzu z exotických krajín budú môcť návštevníci galérie RegionArt pri Regionálnom kultúrnom centre (RKC) v Prievidzi prostredníctvom súkromnej zbierky prievidzského entomológa, zberateľa a cestovateľa Michala Zachara.

Výstavu Tajomstvá sveta hmyzu tam RKC sprístupní verejnosti 7. novembra, informovala TASR Jana Hvojniková z RKC v Prievidzi.

„Výstava je ukážkou prevažne tropických druhov hmyzu, obohatenou o niektoré živé druhy v teráriách. Najviac sú prezentovaní zástupcovia hmyzu z tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky, Ázie, Afriky.“

„Svoje zastúpenie tu majú denné a nočné motýle, roháče, nosorožteky, krasone, cikády, chrobáky či škorpióny. Je to výber najväčších, najkrajších alebo iným spôsobom zaujímavých druhov hmyzu,“ uviedla Hvojniková. Väčšina exponátov je podľa nej z expedícií, ktoré Zachar absolvoval, bol v Ekvádore, Peru, Malajzii, Ghane, Namíbii a na Borneu.

Raritou výstavy je časť zbierky práve z Bornea. Návštevníci galérie budú môcť zhliadnuť hmyz, ktorý už nikto neuvidí v jeho prirodzenom prostredí. Pralesy, ktoré obýval, sú totiž vyťažené a zlikvidované.

„Z denných motýľov uvidia záujemcovia atraktívne druhy vidlochvostov a babôčok pochádzajúcich z celého sveta. Chrobáky sú zase jednou z najpočetnejších skupín. Z vystavovaného materiálu môže zaujať kolekcia roháčov z Ázie a Vietnamu. Pozornosť si zaslúžia aj krasone. Tieto chrobáky pri určitom lome svetla hrajú kovovými farbami. Domorodci v rôznych častiach sveta si z ich kroviek vyrábali šperky a ozdoby. Výstava priblíži i pakobylky,“ doplnila Hvojniková.

Zberateľskú kolekciu exotického hmyzu, ktorá bude spojená i s predajom rôznych druhov preparovaných motýľov, chrobákov a dekoračných predmetov, si budú môcť návštevníci v galérii pozrieť do 7. decembra.