Vyhnite sa vianočnému stresu, zvieratá ho vycítia

0

Bratislava 16. decembra (Útulkovo.sk) – Vianočné sviatky sú najviac stresujúce pre majiteľov, no zvieratká tento stres vedia patrične vycítiť. Pre Útulkovo.sk to konštatovala Simona Vinczeová z Občianskeho združenia Pes v núdzi.

Ako v tejto súvislosti upozornil chovateľ psov Peter Bahna, psík veľmi vníma náladu ľudí. „Ak sviatky nie sú stresujúce pre majiteľov, nie sú stresujúce ani pre psíkov,“ zhodnotil s tým, že pre psíka je Štedrý deň ako každý iný. „Nie je dôvod mu meniť jeho zvyklosti a nemali by predstavovať žiadne výkyvy v ich dennom režime,“ dodal.

Podobný názor zdieľa aj zverolekár David Michalák, podľa ktorého zvieratá špeciálnu starostlivosť počas vianočných sviatkov nepotrebujú. Tak ako po celý rok, aj cez sviatky im treba dopriať veľa lásky a starostlivosti.

„Určite im počas voľných dní treba dopriať viac pozornosti napríklad v podobe veľkej vychádzky v lese, v prírode alebo inú aktivitu, na ktorú cez rok nie je dosť času,“ dodala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Počas vianočných sviatkov sa Občianske združenie Túlavá labka snaží psíkom a mačkám spríjemniť chvíle v útulku. „Dáme im chutnejšie papanie, viac pamlskov, piškót. No najväčší darček pre ne nie je jedlo a ani pamlsky, nie je to voňavá deka, ale je to nový domov u dobrých ľudí. To by sme im dopriali všetkým,“ zaželala si Viktória Michalská z OZ Túlavá labka.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/AP