Vtákom v mestách môžte počas horúčav pomôcť vodnými napájadlami

0

Horúčavy ťažko znášajú i vtáky. Nedostatkom vody trpia najmä tie, ktoré žijú v meste. Ľudia im pritom môžu jednoducho pomôcť, upozornila organizácia Ochrana dravcov na Slovensku.

„Na okenný parapet či do záhradky im stačí dať nízku misku napríklad z kvetináča. Na dehydratáciu či prehriatie organizmu môžu zahynúť zväčša mladé jedince, tohtoročné mláďatká,“ povedal Roman Slobodník z organizácie.

V miske by mala byť vlažná voda. Treba ju umiestniť do polotieňa, aby sa neprehriala. „Napájadlo nedávame na miesta s hustým porastom, kde sa vtáky necítia bezpečne z dôvodu možnej predácie, najmä vo forme mestských mačiek,“ povedal Slobodník. Do misky možno vložiť konárik či kamienky pre lepší prístup k vode.

Vodu treba pravidelne vymieňať. Ak ju ľudia začnú vtákom ponúkať, je potrebné vytrvať najmä počas horúcich dní až do konca leta. „Operence si zdroj rýchlo nájdu a v prípade opakovanej návštevy si toto miesto aj zapamätajú,“ povedal Slobodník. Medzi častých návštevníkov v skorých ranných či obedňajších hodinách patria sýkorky, pinky, kanáriky, drozdy či stehlíky.

Vtáky využívajú vodu i na údržbu svojho peria. Podľa niektorých štúdií sa oň starajú polovicu svojho života. „Len vďaka nemu môžu prekonávať vzdialené prekážky či hľadať si potravu. Perie je teda životne nutné mať v optimálnom stave a aj preto sa vtáky pomerne často kúpu,“ dodal Slobodník.

TASR
Ilustračné foto: TASR