Vranov nad Topľou bol dejiskom majstrovstiev Slovenska kynológov

0

VRANOV NAD TOPĽOU – Dejiskom majstrovstiev Slovenska v športovej kynológii a tradičného Žigovho memoriálu bol počas uplynulého víkendu mesto Vranov nad Topľou. Súťažili tu so svojimi štvornohými zverencami 50 pretekári z rôznych kútov krajiny.

Podujatie odštartovalo 23. mája ráno na pôde futbalového štadióna vo Vranove, preverilo počas dvoch dní schopnosti psov vo viacerých disciplínach. Zamerané boli konkrétne na poslušnosť, obranu a hľadanie stopy, ako aj predmetov, ktoré sa na nej nachádzajú, informoval TASR spoluorganizátor pretekov Peter Lengvarský.

„Rozdelili sme ich do dvoch dní, pretože máme vyšší počet pretekárov a je dobré, pokiaľ má pes počas dňa iba dve disciplíny, nie tri. Čo sa týka účasti, na takýchto súťažiach sa väčšinou zúčastňujú psovodi – neprofesionáli, pre ktorých je práca so psom hobby. Ide teda o športovú, nie služobnú kynológiu,“ ozrejmil Lengvarský.

Ako ďalej uviedol, do Vranova pricestovala počas slovenská kynologická špička. „Máme tu šiestich majstrov sveta, štyria sa prišli iba pozrieť, dvaja sa reálne zapojili do súťaže,“ poznamenal počas súťaže.

Na súťažiach podobných tej z Vranova nad Topľou sa zúčastňujú psy najskôr od tretieho roku života. „Skôr na ne zvyčajne nechodia, človek potrebuje naozaj dostatok času, aby psa vycvičil. Disciplíny je potrebné trénovať minimálne štyrikrát v týždni, denne približne dve hodiny,“ zdôraznil Lengvarský.

Tu bude player


Tento Vranovčan patrí k najúspešnejším reprezentantom vranovského Kynologického klubu, ktorý si pripomína v tomto roku 40 rokov svojej existencie. Na majstrovstvách sveta štartoval 18-krát, pričom na nich v rámci jednotlivcov obsadil štyrikrát druhé miesto. V kategórii družstiev sa stal raz majstrom a dvakrát vicemajstrom sveta.

Prebiehajúce majstrovstvá kynológov vo Vranove vyvrcholili v nedeľu 24. mája podvečer na futbalovom štadióne ich zhodnotením a následným ocenením víťazov.

TASR
Foto a video: TASR