Voľný pohyb psov pri banskoštiavnických jazerách obmedzili

0

Banská Štiavnica 9. júla (Útulkovo.sk) – Chystáte sa so svojim domácim miláčikom na niektoré z banskoštiavnických jazier? Vy sa síce môžete príjemne osviežiť, no psom v okolí jazier obmedzili voľný pohyb. Vraj kvôli konfliktom.

Keďže záujem verejnosti o kúpanie v týchto ale aj ďalších vodných nádržiach z roka na rok stúpa, rozhodla sa banskoštiavnická samospráva obmedziť voľný pohyb psov pri vodných nádržiach v katastrálnom území mesta. Ide o Klinger, Počúvadlianske jazero, Belianske jazero, Ottergrund, Komorovské, Veľkú Vodárenskú a jazero Bančianska. Dôvodom majú byť práve množiace sa konfliktné situácie spôsobené voľným pohybom psov.

Podľa prednostky banskoštiavnického Mestského úradu Ivany Ondrejmiškovej mesto pristúpilo k takémuto kroku aj na základe podnetov od občanov a mestského poslanca Juraja Čabáka. „Chceme tým pomôcť návštevníkom tajchov a vymedziť pravidlá. Nijako tým nechceme nikoho obmedzovať,“ podotkla v tejto súvislosti.

Vymedzené miesta, na ktorých bude zakázaný voľný pohyb psov v okolí vodných nádrží, tak bude označený tabuľkami, dodržiavanie týchto pravidiel bude monitorovať Mestská polícia.

Počúvadlo

Obľúbené jazerá, ktoré sú monitorované Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, majú aj tento rok podľa hygienikov výbornú kvalitu vody.

Ide o Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero a Vindšachtské jazero. Kvôli rekonštrukčným prácam nie je túto sezónu prístupné Dolno Hodrušské jazero a Veľké Richňavské jazero. Všetko ide o jazerá, ktoré sú zaradené do zoznamu vôd určených na kúpanie (VUK) a ktoré RÚVZ monitoruje.

„Neznamená to, že aj ďalšie prírodné lokality nemajú vyhovujúcu kvalitu vody a naopak, že VUK budú mať vyhovujúcu kvalitu vody počas celej kúpacej sezóny,“ podotkla hovorkyňa banskobystrických hygienikov Mária Tolnayová.

Útulkovo.sk/TASR
Ilustračné foto: TASR