Vlčiaka v koterci utýrali hladom, umrel pri prevoze na veterinárnu kliniku!

2 4612

Horná Súča/Bratislava 27. novembra (Útulkovo.sk) – Doma mal štyroch psov no nestaral sa ani o jedného! Zanedbaní trpeli v otrasných podmienkach kým nezasiahla Sloboda zvierat. Na majiteľa psov z Hornej Súče upozornil anonym. Pre jedného zo psíkov, žiaľ, prišla záchranná akcia už príliš neskoro. Zahynul pri prevoze k veterinárovi.

Ako Útulkovo.sk informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat, v Hornej Súči išlo o troch psov a jedno šteňa, u ktorých bola podľa nahlasovateľa vážne zanedbaná starostlivosť. „Inšpektorky Slobody zvierat okamžite vycestovali na miesto, kde našli čiernu sučku na reťazi, ďalšiu so šteniatkom navoľno, a vlčiaka vo veľmi zlom stave zatvoreného v koterci, od podvýživy nebol schopný pohybu a bezvládne ležal,“ priblížila situáciu Čaňová.


Všetky psy boli ihneď prevezené do Bratislavy, vlčiak však transport neprežil. Ostatné psy okamžite podstúpili veterinárnu prehliadku. „Kvôli zlému stavu, ktorý je dôsledkom dehydratácie a dlhodobej podvýživy, musela sučka z reťaze ostať na veterinárnej klinike,“ dodala.

Sučka so šteňaťom boli na tom najlepšie, vďaka tomu, že boli pustené navoľno a mali možnosť nájsť si potravu. Po zdravotnej prehliadke boli umiestnené do útulku Slobody zvierat na Poliankach.

„Najčastejšie podnety upozorňujú na podvyživené zvieratá bez vody, bez prístrešku, zvieratá v stiesnenom koterci alebo permanentne uviazané na krátkej reťazi, bez možnosti akéhokoľvek voľného pohybu,“ uviedla inšpektorka Slobody zvierat pre stredné Slovensko Mária Sliacka.

Ako dodala, častým podnetom je aj neposkytnutie potrebnej lekárskej starostlivosti alebo zákroku v prípade ochorenia a zranenia. Výsledkom je vo všetkých prípadoch utrpenie zvieraťa. Sloboda zvierat odovzdá prípad polícii a bude o ňom informovať aj starostu obce a príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS).


„Týranie zvierat bohužiaľ nie je ojedinelý jav. Čoraz častejšie narážame nielen na prípady, ktoré sú dôsledkom nesprávnej starostlivosti o zvieratá, ale o vedomé týranie. Trestné pritom nie je len samotné týranie, ale aj neohlásenie týrania alebo podozrenia z neho, pokiaľ je človek jeho svedkom,“ povedala v tejto súvislosti predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Sloboda zvierat denne rieši nahlásené prípady zanedbanej starostlivosti a týrania zvierat prostredníctvom svojej celoslovenskej siete neštátnych inšpektorov. Len v stredoslovenskom regióne za rok 2012 riešili inšpektori Slobody zvierat 485 nahlásených prípadov (330 prípadov opodstatnených), vykonali 251 pohovorov s majiteľmi zvierat a 159 zvierat majiteľom odobrali, v súvislosti s týraním podali tri trestné oznámenia.

Občania môžu svoje podnety ohlasovať priamo jednotlivým RVPS podľa miestnej príslušnosti:
http://www.svssr.sk/zakladne_info/kontakty.asp,
polícii alebo Slobode zvierat na telefónnom čísle 02-16 187 a na inspektor@slobodazvierat.sk.

Útulkovo.sk
Foto: Sloboda zvierat

Súvisiace články:
Majiteľka psa, ktorý už nevládal ani chodiť: No a čo, ja sa o neho starať nebudem!
Viac>>

Podvyživeného ovčiaka držal v kúpeľni ako hračku pre postihnuté dieťa
Viac>>