VIDEO: Zomrel legendárny pes-demonštrant, zvaný Klobása

0

ATÉNY – Ryšavý psí kríženec z Atén, ktorý sa počas demonštrácií za gréckej dlhovej krízy v roku 2011 stal miláčikom svetovej verejnosti, zomrel.

Túlavý pes s menom Lukanikos, čo v preklade znamená Klobása, odišiel zo sveta počas spánku, napísali dnes grécke noviny Avgi.

Počas krízy informovali o tomto psovi zahraničné televízie a noviny a magazín Time ho zvolil za druhé najvýznamnejšie „Zviera roka“ 2011. Porazil ho vojenský pes sprevádzajúci americké komando pri zatknutí Usámu bin Ládina, napísala agentúra Reuters.

Lukanikos211

Na rozsiahlych protestoch v prvých rokoch gréckej dlhovej krízy bežal Lukanikos vždy v prvom rade, štekal na poriadkovú políciu a spoločne s demonštrantami odolával chaosu so slzným plynom a lietajúcimi zápalnými fľašami. Podľa posledného majiteľa mal asi desať rokov. „Bol Grék. A rovnako ako všetky túlavé zvieratá svojím spôsobom odrážal nepokoj Grékov, ktorí sa odmietajú podrobiť,“ uviedla veterinárka mestského zvieracieho útulku Anna Makriová.

„Zomrel náhle, na srdcový záchvat,“ uviedla pre agentúru Reuters. O psa sa pred dvoma rokmi začalo starať občianske združenie na ochranu zvierat. Na stránke Lukanikosa na Facebooku sa objavilo smútočné oznámenie s textom „Odpočívaj v pokoji“, informovala tlačová agentúra DPA.

TASR
Foto: TASR/AP
Video: youtube