VIDEO: V obci Plaveč zápasia s besnotou, situácia je stabilizovaná

0

PLAVEČ – Situácia s besnotou v obci Plaveč, okres Stará Ľubovňa, je stabilizovaná, naďalej tam však pokračuje vakcinácia psov. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Starej Ľubovni Július Runčák s tým, že besnota sa nepotvrdila ani u uhynutej mačky, ktorú našli v obci vo štvrtok (15.1.).

Ohrozenie besnotou v Plavči bolo vyhlásené po tom, čo priniesli uhynutú líšku, ktorá mala predtým podozrivé správanie. Po vyšetrení sa u nej potvrdilo nakazenie besnotou. Na základe toho bolo vymedzené ohnisko pre obec Plaveč a ochranné pásmo v okruhu desiatich kilometrov.

„Momentálne sa plnia opatrenia, ktoré boli nariadené, a čakáme, ako sa situácia vyvinie ďalej. Obec musí vykonať súpis zvierat a jeho aktualizáciu. Na jeho základe chodí veterinár od domu k domu a zvieratá, u ktorých je vakcinácia staršia ako 12 mesiacov, a sú staršie ako tri mesiace, vakcinuje proti besnote,“ objasnil Runčák s tým, že momentálne je v obci prísne zakázané zhromažďovanie zvierat.

Situácia je pod kontrolou, poľovnícke združenia v okolí ju taktiež monitorujú. „Vykonáva sa tiež monitoring orálnej vakcinácie líšok, ktorá bola na jeseň, už je vyšetrených asi deväť líšok, všetky boli negatívne, ďalšie išli na vyšetrenie, zatiaľ sa však nový prípad neobjavil. Je to ojedinelý prípad, možno, že tá líška prišla z Poľska, lebo tam je besnota už dlhší čas. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že sa niečo deje a tých prípadov by nemalo byť viac, ale nechcem to zakríknuť,“ dodal Runčák.

Veterinár Michal Poperník vakcinoval za týždeň už asi 30 psov, bude v tom pokračovať aj na budúci týždeň. Zatiaľ však nevie povedať, koľko psov dohromady bude potrebné ešte zaočkovať. „Vakcinujem francúzskou vakcínou alebo aj kombinovanou. Pes sa zaočkuje, zaeviduje a tým to končí. Ľuďom vôbec nerobí problém dať psíka takto vakcinovať, sú si vedomí vážnosti tej situácie, niektorí ma aj sami vyhľadajú. Problém je s mačkami, najmä s tými, ktoré sa nedajú odchytiť. Zaočkoval som aj niekoľko mačiek, s ktorými prišli ľudia za mnou,“ uviedol Poperník.

Tu bude player

Besnota podľa jeho slov postihuje centrálny nervový systém a zvieratá umierajú vo veľkých bolestiach, sú dezorientované. U ľudí sa toto nakazenie vírusom dá liečiť sérom, u zvierat liečba neprichádza do úvahy, keď sú nakazené besnotou, neprežijú.

Situácia v obci Plaveč a v jej okolí sa bude tri mesiace pozorovať, pokračuje aj zvýšený dozor i obmedzenia ohľadom pohybu zvierat a ich zhromažďovania. V prípade, že sa po troch mesiacoch nový prípad neobjaví, tak sa ohrozenie besnotou v Plavči zruší. Naposledy sa toto ochorenie u zvierat v regióne objavilo pred asi desiatimi rokmi.

TASR
Ilustračné foto: TASR