VIDEO: V Austrálii ostrihali strateného barana, vlna z neho vážila 42 kg

0

Canberra – Celých 42 kilogramov vážila vlna z barana, ktorého našli strateného v austrálskom buši a dnes ho zrejme po prvý raz v jeho živote ostrihali, informovala tlačová agentúra AP.

Citovala strihača vlny Iana Elkinsa, ktorý povedal, že veľký baran austrálskeho plemena merino prezývaný Chris vyzeral byť v dobrom zdravotnom stave, keď ho oddelili od jeho prerastenej vlnenej prikrývky.

Za rekordné množstvo bolo doteraz považovaných 27 kilogramov vlny z novozélandskej ovce Shrek, ktorú ostrihali po šiestich rokoch v roku 2004. „Rozbili sme Shrekov rekord 27 kilogramov, nie je to žiadna dráma,“ povedal Elkins Austrálskej vysielacej spoločnosti. „Myslím si, že (baran) nebol doteraz strihaný a odhadujem, že má asi päť alebo šesť rokov.“

Chodci ho objavili v buši neďaleko Canberry, v blízkosti chránenej krajinnej oblasti Mulligans Flat Woodland Sanctuary, a obávali sa, že by neprežil blížiace sa leto na južnej pologuli. Od najbližšej ovčej farmy bol vzdialený niekoľko kilometrov. Jeden z chodcov ho pomenoval Chris po ovci z televízneho komediálneho seriálu Father Ted.

Vykastrovaného barana previezla zvieracia charita RSPCA do Canberry, kde dostal anestetikum, aby ho mohli ostrihať. Bál sa totiž ľudskej spoločnosti a chceli ho tiež ochrániť pred prípadnou bolesťou, ak by mu ťažká padajúca vlna potrhala kožu.

BARAN 42 KG by terazmedia
Riaditeľ canberrskej pobočky RSPCA – Kráľovskej spoločnosti na ochranu zvierat pred krutosťou – Tammy Ven Dange povedal, že po veterinárnej kontrole nájdu Chrisovi nový domov. Vlna, ktorú z neho ostrihali, podľa jeho slov v drsnom lesnom prostredí utrpela.

Austrálske plemeno merino je chované na vlnu a ovce sú zvyčajne každoročne strihané, pričom vlna z nich váži v priemere okolo päť kilogramov.

TASR
Foto: TASR/AP