Väčšina ľudí uprednostňuje čistokrvného psa, no útulkáči sú vďačnejší

0 3132

BRATISLAVA – Treba sa obávať adoptovať si psa z útulku? Ochrancovia zvierat a hlavne psíčkari, ktorí sa o psích tulákov po celom Slovensku starajú, vám povedia, že obávať sa netreba.

Útulkáči často neprežili príjemný život a už útulok bol pre nich vykúpením. Preto sú vďační za všetko, čo od svojho majiteľa dostanú.

Obávať sa netreba, len málo útulkáčov sa novej rodine neprispôsobí.

„Tí ľudia, ktorí si zobrali útulkáča môžu stopercentne povedať, že im dá viacej lásky, väčšie porozumenie a viac si to váži ako psík, ktorí bol možno z množiteľskej stanice alebo bol kúpený,“ konštatovala pre Útulkovo.sk predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Kríženci z útulku sú vraj dokonca odolnejší, ako čistokrvné psy. Napriek tomu podľa exkluzívneho prieskumu o životnom štýle psa spoločnosti Royal Canin vyplýva, že až 71 percent opýtaných má čistokrvného psa, z toho cca polovica bez preukazu pôvodu. krížence obsadili až tretie miesto.

čistokrvnosť

Slovensko a Česko sa v tomto ohľade líšia. Na úkor orieškov má v Čechách viac majiteľov psa s preukazom pôvodu.

Prieskum sa uskutočnil v septembri 2014 prostredníctvom internetového panelu. Zúčastnilo sa na ňom 1264 respondentov z Čiech a 1172 respondentov zo Slovenska. Respondenti boli ženy aj muži vo veku od 18 do 60 rokov, bývajúci v mestách s viac ako 25-tisíc obyvateľmi.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR – Radovan Stoklasa
Graf: Royal Canin