V Žiari na Hronom pribudnú nové tabule pre psíčkarov

0
Zdroj: TASR/AP

Pravidlá držania psov na území mesta Žiar nad Hronom upravuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN). To miestna samospráva pripravila potom, čo predchádzajúce VZN namietala prokuratúra, a tak ho poslanci na základe protestu aj zrušili.

„Vytkli nám najmä tú skutočnosť, že mesto nie je oprávnené niečo určovať nad rámec zákona a najmä absenciu zreteľného označenia miest, kde je voľný pohyb psa zakázaný a kde je voľný vstup so psom zakázaný,“ priblížil náčelník Mestskej polície v Žiari nad Hronom Róbert Šiška.

Mesto tak podľa jeho slov pripravilo novú normu, v ktorej presne definovalo miesta, kde je voľný pohyb psov zakázaný, a miesta, kde je vstup so psom zakázaný. „Takisto sme sa rozhodli, že tieto miesta budeme označovať zákazovými značeniami,“ priblížil Šiška.

Voľný pohyb psa je podľa nového VZN zakázaný v 52 uliciach mesta. Aby ulice nezaplavili zákazové tabuľky, budú podľa Šišku pri označovaní postupovať citlivo a tak, aby nenarušili estetický vzhľad mesta. „V prvej fáze sa zameriame na tie miesta, v ktorých sme mali aj v minulosti najväčšie problémy. Teda tam, kde sa chovatelia psíkov správali nedisciplinovane,“ priblížil postup samosprávy. Pôjde najmä o lokality, kde je veľký pohyb ľudí, rôzne oddychové zóny, športoviská a podobne.

Nová norma tiež definuje plochy, ktoré sú určené pre psičkárov. Podľa Šišku sa v tomto prípade nič nezmenilo a ide o lokality, ktoré na tento účel mesto označuje už roky a sú na nich osadené aj kontajnery na psie exkrementy.

Podľa primátora Petra Antala by navyše mali v budúcom roku v meste pribudnúť dve plochy ohradené nízkym pletivom, kde bude možný voľný pohyb psov a takisto tu bude priestor na ich cvičenie. „Vyplynulo to z požiadaviek majiteľov psov, ale priznám sa, že som to videl aj v zahraničí. Sú tam osadené lavičky a ide o bezpečné miesta, kde sa pohybujú len psy, a nestane sa, že by utiekli a niekomu ublížili,“ dodal Antal.