V Záhorskej Bystrici znamená trvalý pobyt aj menšiu daň za psa

0

BRATISLAVA – Ľudia, ktorí vlastnia psa a bývajú v Záhorskej Bystrici, avšak nemajú tam trvalý pobyt, majú vyššie dane. Opatrenie v tejto štvortisícovej a neustále sa rozvíjajúcej bratislavskej mestskej časti platí od roku 2012.

„Týmto opatrením chceme ľudí motivovať k prihláseniu sa na trvalý pobyt v mestskej časti a tak aj získať viac peňazí z podielových daní,“ vysvetlil krok samosprávy starosta Jozef Krúpa.

Daň za jedného psa v rodinnom dome pre občana s trvalým pobytom je 10 eur, pre rezidenta bez trvalého pobytu 15 eur. Pre tých, čo bývajú v bytovke, je to ešte väčší rozdiel, ľudia s trvalým pobytom platia 20, bez trvalého pobytu 30 eur.

[pull_quote_center]Celkovo je 75 daňovníkov, ktorí nemajú trvalý pobyt v tejto mestskej časti a platia za psa, časť z nich tvoria ľudia vlastniaci pozemky v záhradkárskej oblasti Záhorskej Bystrice.[/pull_quote_center]

Psov malo v roku 2014 prihlásených v Záhorskej Bystrici celkovo 580 daňovníkov. „Evidujeme medzi nimi 12 neplatičov,“ informoval starosta.

Mestská časť vybrala na dani za psa v minulom roku 7500 eur. Menšiu položku z príjmov v rámci miestnych daní tvorí príjem z dane za užívanie verejného priestranstva, ktorý využívajú najmä predávajúci v stánkoch počas kultúrno-spoločenských slávností.

TASR
Ilustračné foto: TASR