V Tlmačoch sa uskutoční 16. špeciálna stredoeurópska výstava psov

0 1856

Už 16. ročník špeciálnej stredoeurópskej výstavy kaukazských a stredoázijských ovčiakov, ako i moskovských strážnych psov sa bude konať v sobotu (22.4.) v meste Tlmače v okrese Levice v miestnom penzióne Lipa so začiatkom o 9.30 h.

Organizátorom podujatia je Slovenský klub ázijských a ruských ovčiakov s pomocou mesta Tlmače. „Podujatia sa zúčastnia chovatelia zo siedmich štátov, pričom sa predstaví 144 vystavovateľov s 258 psami troch plemien. V rámci výstavy sa bude posudzovať exteriér psov a porovnávanie podľa FCI štandardov. Psy sú rozdelené do kruhov podľa veku, pričom do jednotlivých tried vždy nastupujú približne rovnako staré jedince. U každého plemena sú štyri dospelácke triedy a súčasne dve šteňacie triedy, ktoré sú oceňované,“ vyjadril sa predseda klubu Milan Polák.

Na záver nastúpia veteráni, čiže psy staršie ako osem rokov. „Z každého plemena sa vyberajú najlepší jedinci ako najlepšia suka a najlepší pes, ktorí sa zúčastnili výstavy. Nakoniec sa medzi nimi vyberá najlepší predstaviteľ plemena s označením BOB. Na úplný záver výstavy sa medzi troma plemenami, ktoré získali titul BOB, udeľuje titul Best in Show (BIS), čiže najlepší pes výstavy zo všetkých plemien,“ dodal Polák s tým, že okrem toho sa oceňujú aj jednotlivé triedy – najkrajšie šteňa, najkrajší dorast, najkrajší mladý, najlepšia chovateľská skupina, najlepší pár psov.

Rozhodcov klub zvoláva podľa krajiny pôvodu psov, preto budú na výstave posudzovať dvaja renomovaní posudzovatelia Revaz Khomasuridze a Georgy Baklushin. „Sú to rozhodcovia, ktorí sú rok dopredu obsadení. Na každú výstavu však voláme iných rozhodcov,“ poznamenal.

Na druhý deň podujatia, v nedeľu (23.4.), sa zorganizuje pracovné stretnutie s chovateľmi, ktorí sa tejto činnosti plánujú venovať dlhodobejšie.