V prípade postreleného psíka podal viceprimátor Banskej Bystrice trestné oznámenie

2

Prípad postreleného psíka z Horných Pršian pri Banskej Bystrici má už trestnoprávnu dohru.

Banskobystrický viceprimátor Martin Turčan spoločne s dobrovoľníčkou Barborou Šingerovou a mestským poslancom Matúšom Molitorisom podali v utorok (1.3.) na okresnú prokuratúru trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z týrania zvierat.

O život bojujúce zviera našli počas víkendu obyvatelia Horných Pršian. Ujali sa ho dobrovoľníčky z občianskeho združenia (OZ) Mačky Zvolen. „Na miesto sme dorazili v sobotu (27.2.) podvečer, kde nás čakal strašný pohľad na bezvládne telo psíka. Silno krvácal v oblasti hlavy. Okamžite sme ho naložili a odviezli k veterinárovi, ktorý mu poskytol urgentné pohotovostné vyšetrenie,“ priblížila Šingerová.

Röntgen a vyšetrenia preukázali strelné poranenia spôsobené pravdepodobne brokovnicou, čomu napovedalo množstvo projektilov v tele a najmä v lebke zvieraťa. Trpelo veľkými bolesťami a malo problémy s dýchaním. Nedokázalo sa najesť, ani napiť.

„Musí odznieť jasný signál v spoločnosti, že týranie zvierat nebudeme tolerovať donekonečna. Trestné oznámenie, ktoré sme podali, vnímam ako logickú odpoveď na nepochopiteľné skutky jednotlivcov. Myslím si totiž, že kto dokáže krutým spôsobom ubližovať zvieratám, môže rovnaký čin v budúcnosti spáchať na človeku. Poskytneme maximálnu súčinnosť vyšetrovateľom, aby sme páchateľa odhalili, a verím, že to bude výstraha aj pre iných,“ zdôraznil Turčan.

Podľa Molitorisa tento prípad nie je ojedinelý. „Už koncom roka ma upozornili dobrovoľníčky z OZ Mačky na prípad postrelenej mačky, ktorá sa stala pohyblivým terčom pre neznámeho strelca. Snažíme sa nájsť riešenia, aby sme podobným činom vedeli zabrániť,“ dodal poslanec.

TASR
Foto: OZ Mačky Zvolen