V Piešťanoch postavia zábrany pre migrujúce žaby

0

Občianske združenie (OZ) Kvas pripravuje ďalší ročník podujatia Pobobozkaj ropuchu.

Začne sa v nedeľu (12.3.) stavaním zábran. Tie majú znemožniť obojživelníkom v nekoordinovanom prechode k jazeru Striebornica, kvôli ktorému ich veľké množstvo končilo pod kolesami prechádzajúcich áut.

Zábrany vybudujú dobrovoľníci v dĺžke asi 700 metrov, práce sa uskutočnia od 9. do 12. hodiny. „Všetkých, ktorí majú záujem prísť pomôcť, prosí občianske združenie o kontaktovanie cez správu na sociálnej sieti, prípadne prostredníctvom mailu na ozkvas@gmail.com alebo na telefónnom čísle 0948 925 161. Na stavanie zábran si treba priniesť pracovné oblečenie, prípadne aj rýľ, pitný režim bude zabezpečený zo strany usporiadateľov.“ Uviedlo to OZ na svojej webovej stránke.

Druhým krokom záchranných prenosov bude prenášanie žiab cez cestu, jeho termín je závislý od počasia. Podľa dlhoročného organizátora akcie Aurela Rusnáka žaby sa vydávajú na cestu do jazera pri teplote nad 8 stupňov Celzia. Minulý rok sa tak stalo koncom marca. Keďže ropuchy sú súmračné zvieratá, prenášanie sa koná zväčša vo večerných hodinách.