V Petrohrade i Moskve slávia Svetový deň petrohradských kocúrov a mačiek

0
Zdroj: TASR/AP

 Členovia skupiny umelcov navrhujú, aby majitelia v tento deň dali svojim miláčikom nejakú lahôdku a venovali im viac pozornosti i nežnosti.  A zamestnávatelia by mohli pustiť skôr z práce ľudí s priezviskom Kotov, Koškin, Košečkin – či iným odvodeným od slov kocúr alebo mačka.

Petrohradčania a niektorí ďalší obyvatelia Ruska, ktorí majú radi mačky, oslavujú Svetový deň petrohradských kocúrov a mačiek. Pripadá síce na 8. júna, ale v tomto roku ho slávia od 4. do 8. júna. Zároveň na 8. júna bude o dôvod navyše na oslavy – pôjde o piate výročie vzniku Republiky mačiek či Mačacej republiky.
Deň petrohradských kocúrov a mačiek vyhlásili v roku 2005 členovia skupiny umelcov v meste na Neve, ktorí si hovoria aj „Miťkovia“. V tom roku umiestnili na rímse svojho ateliéru sošku mačky.
Avšak história tohto dňa siaha ešte ďalej – do roku 1999. Vtedy miestny podnikateľ Iľja Botka daroval mestu dve sochy – kocúra Jelisejeva a mačku Vasilisu. Na návrh historika Sergeja Lebedeva sochám našli miesto na rímsach na ulici Malá Sadová.
Tretia mačka, ktorá vyšla z rúk sochára Vladimira Petrovičeva, dlhé roky „žila“ najskôr u Botku a potom u Lebedeva, až ju v roku 2005 historik podaroval „Miťkom“. O niekoľko dní skupina umelcov umiestnila sošku z kovu na rímse domu na ulici Pravdy. Keď sa umelci presťahovali na Maratovovu ulici, miesto pobytu zmenila aj socha mačky.
Skupina umelcov, pokiaľ ide o prívlastok „svetový“ a jeho status v tomto neoficiálnom sviatku, sa riadila logikou. Ak existuje Svetový deň Petrohradčanov, prečo by nemohol byť Svetový deň petrohradských kocúrov a mačiek?
Aj keď sa nateraz nedá hovoriť o veľkých oslavách v širokej verejnosti v súvislosti s týmto dňom, pravdou zároveň je aj skutočnosť, že jeho história je nateraz krátka.

 


Členovia skupiny umelcov navrhujú, aby majitelia v tento deň dali svojim miláčikom nejakú lahôdku a venovali im viac pozornosti i nežnosti. A zamestnávatelia by mohli pustiť skôr z práce ľudí s priezviskom Kotov, Koškin, Košečkin – či iným odvodeným od slov kocúr alebo mačka.
Mimochodom, každú jar sa v meste na Neve pripomína Deň ermitážneho kocúra, ktorý do roku 2012 niesol názov Deň marcového kocúra v Ermitáži. V ten deň sa osobitnej pozornosti teší asi 70 mačiek žijúcich v múzeu a ochraňujúcich jeho artefakty pred myšami a krysami.
Už v sobotu 4. júna tohto roku, keď sa v Benátkach severu začali oslavy dňa kocúrov a mačiek, bola na programe dvojdňová výstava mačiek. Podujatie, na ktoré si milovníci týchto zvierat mohli to svoje priniesť so sebou, bolo bezplatné. Organizátori sľúbili, že vrcholom sa stane predstavenie domácich petrohradských druhov mačiek. Ďalším bodom programu bola aj módna prehliadka pre tieto štvornohé zvieratká.
Informačná agentúra Nevskije Novosti priniesla informáciu, že v dňoch 4.-8. júna, v rámci osláv Svetového dňa kocúrov a mačiek, bude kocúrom venovaný ešte jeden sviatok – Deň objatia kocúrov. Organizátori požiadali návštevníkov, aby si obliekli prúžkované tričká, priniesli si mačacie fúzy, chvosty, uši.
Elektronická verzia novín Metro uviedla, že najdrahšia mačka v Petrohrade stojí 1,5 milióna rubľov,   jej meno je Demi Mur a má štyri mesiace.
Mačacia republika predstavuje filiálku Múzea mačiek v centre Petrohradu. Samotné Múzeum mačiek stojí mimo mesta. Mačacia republika nie je kópiou Múzea, ale ide o samostatné, originálne miesto, ktoré v sebe spája niekoľko funkcií: má výstavný priestor, klub, umeleckú kaviareň, knižnicu a celú sálu – s mačkami.

 

Zdroje: www.calend.ru, www.mitki-art.ru, www.wwclub.spb.ru, www.fontanka.ru/2016/06/04/066/, https://nevnov.ru/, http://sanktpeterburg.monavista.ru/news/1688772/, www.metronews.ru, http://catsrepublic.ru, http://catmuseum.ru, www.museum.ru/M3209