V Petrohrade i Moskve oslávili Svetový deň petrohradských kocúrov a mačiek

0 962

Petrohradčania a niektorí ďalší obyvatelia Ruska, ktorí majú radi mačky, oslávili Svetový deň petrohradských kocúrov a mačiek. Pripadol síce na 8. júna, ale v tomto roku ho oslávili od 4. do 8. júna. Zároveň na oslávili piate výročie vzniku Republiky mačiek či Mačacej republiky.

Deň petrohradských kocúrov a mačiek vyhlásili v roku 2005 členovia skupiny umelcov v meste na Neve, ktorí si hovoria aj „Miťkovia“. V tom roku umiestnili na rímse svojho ateliéru sošku mačky.

Avšak história tohto dňa siaha ešte ďalej – do roku 1999. Vtedy miestny podnikateľ Iľja Botka daroval mestu dve sochy – kocúra Jelisejeva a mačku Vasilisu. Na návrh historika Sergeja Lebedeva sochám našli miesto na rímsach na ulici Malá Sadová.

Tretia mačka, ktorá vyšla z rúk sochára Vladimira Petrovičeva, dlhé roky „žila“ najskôr u Botku a potom u Lebedeva, až ju v roku 2005 historik podaroval „Miťkom“. O niekoľko dní skupina umelcov umiestnila sošku z kovu na rímse domu na ulici Pravdy. Keď sa umelci presťahovali na Maratovovu ulici, miesto pobytu zmenila aj socha mačky.

Skupina umelcov, pokiaľ ide o prívlastok „svetový“ a jeho status v tomto neoficiálnom sviatku, sa riadila logikou. Ak existuje Svetový deň Petrohradčanov, prečo by nemohol byť Svetový deň petrohradských kocúrov a mačiek?

Aj keď sa nateraz nedá hovoriť o veľkých oslavách v širokej verejnosti v súvislosti s týmto dňom, pravdou zároveň je aj skutočnosť, že jeho história je nateraz krátka.

Členovia skupiny umelcov navrhujú, aby majitelia v tento deň dali svojim miláčikom nejakú lahôdku a venovali im viac pozornosti i nežnosti. A zamestnávatelia by mohli pustiť skôr z práce ľudí s priezviskom Kotov, Koškin, Košečkin – či iným odvodeným od slov kocúr alebo mačka.

Mimochodom, každú jar sa v meste na Neve pripomína Deň ermitážneho kocúra, ktorý do roku 2012 niesol názov Deň marcového kocúra v Ermitáži. V ten deň sa osobitnej pozornosti teší asi 70 mačiek žijúcich v múzeu a ochraňujúcich jeho artefakty pred myšami a krysami.

TASR