V miestnom útulku v Poprade pribudlo veľké množstvo šteniatok

0 2360

POPRAD – Začiatok tohto roka v Mestskom útulku pre túlavé a odchytené psy v Poprade je v znamení nárastu počtu jeho obyvateľov. V období po Vianociach ide o tradičný jav a v kotercoch pribúdajú nechcené psy, ktorých sa z rôznych dôvodov ich predošlí majitelia zbavili.

„Ešte 23. decembra k nám priniesli dve šteniatka a na Štedrý deň sme jedno našli priviazané pred útulkom. Takto nám počas sviatkov pribudlo desať šteniat, ale aj dospelé psy, ktoré boli priviazané o bránu alebo vyhodené v meste. Postupne pribúdali ďalšie, a tak máme momentálne 40 psíkov, z toho je 13 v dočasnej opatere. Veľkú časť z tohto počtu tvoria šteniatka, ktoré čakajú na adopciu a nový domov,“ informovala Viktória Paperáková z popradského útulku.

Adopciu šteniatok pracovníčky útulku vrelo odporúčajú. „So šteniatkom prežijete to najkrajšie obdobie plné prekvapení a krásnych chvíľ. Veľkou výhodou je aj to, že si ho môžete už od útleho veku vychovať podľa svojich predstáv a psík sa na vás citovo naviaže,“ doplnila Paperáková.

Podľa nej je veľkým šťastím, že okrem ľudí, ktorí psíkov vyhadzujú na ulicu, je ešte stále dosť tých, ktorým osud opustených psíkov nie je ľahostajný. „Od septembra, odkedy mesto prebralo útulok, sme zaznamenali omnoho väčší záujem o adopciu psíkov a od tohto obdobia sme ich adoptovali už viac ako 50. Sú v rodinách v Poprade, v rôznych častiach Slovenska, ale aj v Česku a dokonca v Škótsku či iných krajinách. Stačí prísť do útulku a vybrať si. Veľmi radi poradíme,“ zdôraznila Paperáková.

Dodala, že pri adopcii sa podpisuje adopčný protokol so základnými podmienkami, aby psík nebol držaný na reťazi alebo celoročne zavretý v koterci. Uhrádza sa tiež adopčný poplatok vo výške 30 eur, ktorý pokrýva základné veterinárne ošetrenia.

Psy v útulku majú zabezpečenú komplexnú starostlivosť, ktorej súčasťou je dokonca aj výcvik. „Mesto Poprad zabezpečilo cvičenie psíkov pravidelne raz do týždňa. Máme tu samičku vlčiaka, ktorá štyri roky strážila firmu a bola dosť agresívna, ale teraz je z nej domáci maznáčik. Snažíme sa pripraviť psíkov tak, aby ovládali základné povely. Takto ľudia vidia, že sa im venujeme a skôr si ich dokážu osvojiť,“ doplnila Stanislava Hyrošová z mestského útulku pre túlavé psy v Poprade.
TASR
Ilustračné foto: Útulkovo.sk