V mačacej kolónii dopadol piatok 13. šťastne, aj so 48-hodinovým pôrodom

0

ZVOLEN – Piatok 13. v mačacej kolónii vo Zvolene dopadol šťastne, hoci to tak na začiatku ani nevyzeralo.

„Na žalostný stav v tejto lokalite nás koncom februára 2015 upozornila Ľubka Trenčanová. Nielen upozornila, ale sa aj s dcérou Barborkou viac ako aktívne zapojila,“ priblížila pre Útulkovo.sk Slavomíra Majorová z OZ Mačky Zvolen.

V teplovode nad riekou Slatinou, oproti Pustému Hradu sa zdržiavali mačky a v neďalekej, cez zimu opustenej záhradnej búde boli ďalšie. Časť tejto kolónie sa nachádza pri polorozpadnutom dome Union a patria miestnym rómom.

klietka1

Prvé odchyty začali realizovať 1. marca. „Hneď sa podarilo odchytiť a kastrovať dve mačky a jedného kocúra. Boli vo veľmi zlom zdravotnom stave. Pri kastrácii im bol zároveň vyčistený aj ušný svrab a boli odčervené, odblšené,“ spresnila dobrovoľníčka.

Pokračovanie akcie bolo ohrozené zo strany neprispôsobivých obyvateľov z okolia, ktorí sa síce o zvieratá nestarajú, ale s kastráciami nesúhlasili. „Našťastie naliehanie pani Ľubky bolo neodbitné a ďalšie pokračovanie kastrácií bolo naplánované na 13. marca,“ dodala.

bytovka Unionka

Po dohodode s vajdom a jeho rodinou sa v akcii pokračovalo už 12. marca. Ľubicu upozornili na mačku, ktorá už 48-hodín rodila. Prvé mačiatko prišlo na svet dva dni predtým. Ďalej sa pôrod nekonal. Rýchlym prevozom na veterinárnu ambulanciu mačke zachránili život, žiaľ ďalšie dve mačiatka boli mŕtve. Pri operačnom zákroku mačku zároveň kastrovali.

„Je už v poriadku, bola vrátená rodine, kde sa doliečuje a stará o svoje mačiatko. Piatok 13. sa vydaril nad očakávanie a odchytili sa ďalšie štyri mačičky a kocúrik,“ zhodnotila Majorová.

micka s malym

Z tejto lokality sa už podarilo vykastrovať sedem mačiek a dva kocúre.

Na veterinárnej ambulancii sa v to piatkové dopoludnie venovali len mačacím záchranárkám. Zároveň ešte kastrovali mačku Fiby z Banskej Bystrice a kocúrik s menom Richelie. „Ďakujeme kolektívu ambulancie na Sliači Dávidovi Michalákovi, Miroslavovi Raniakovi a ich asistentke,“ vyzdvihla dobrovoľníčka.

[quote_box_center]

PROSBA O FINANČNÚ POMOC
Prostriedky na účte OZ Mačky Zvolen pokryjú pár kastrácií a veterinu mačiek v dočasnej starostlivosti, ale na takúto kastračnú akciu to nebude stačiť. Mačky treba aj ošetriť (vyčistiť ušká, odblšiť, odčerviť).

Aj vy môžete pomôcť!
Transparentný účet SLSP: 5057186339/0900
IBAN: SK5609000000005057186339
BIC: GIBASKBX

 

[/quote_box_center]