V Česku predstavili návrh zákona o zavedení povinnej identifikácie psov

0 831

PRAHA – Českí poslanci, neziskové organizácie a kynológovia predstavili dnes návrh nového zákona o zavedení identifikácie psov, ktorý ráta s povinným čipovaním šteniat a vytvorením centrálneho registra psov, informoval Český rozhlas.

Uviedol, že toto opatrenie je zamerané proti tzv. rozmnožovniam psov, ktoré vo veľkochovoch často žijú v zúfalých podmienkach.

Radim Fiala z hnutia Sloboda a priama demokracia Českému rozhlasu povedal, že základom je dobré značenie psov, ktoré prirovnal k evidencii áut.
„Keby ste nemali označené všetky autá, tak nemôžete postihovať rozličné problémy, ktoré niektorí nezodpovední vodiči robia, a rovnako je to s niektorými nezodpovednými chovateľmi.“

Podľa Herberta Paveru z TOP 09 by sa povinnosť očipovať psa vzťahovala iba na novorodené šteňatá. „Navrhujeme, aby povinné čipovanie alebo značenie psov bolo zavedené od určitého dátumu, napríklad od 1.1.2018, pre všetky v tom roku narodené psy.“

Návrh zákona ráta s pokutami pre majiteľov psov, ktorí by ich nedali u veterinára, kde za to musia platiť, očipovať. Český rozhlas pripomenul, že v rozmnožovniach žijú psy často v klietkach a šteniatka dávajú chovatelia preč priskoro.

TASR
Ilustračné foto: TASR