Útulok vo Veľkom Mederi bojuje o svoju záchranu, pomáhajú Slováci aj Česi

0 1974

VEĽKÝ MEDER – Zbierka na záchranu útulku vo Veľkom Mederi presiahla 27 tisíc eur. Pre Útulkovo.sk to potvrdila Magdaléna Sadovská z OZ Dog Azyl, ktoré útulok prevádzkuje.

„Vyzbieralo sa neuveriteľných 27585 eur. Prispievali jednotlivci, rodiny,združenia,“ spresnila Sadovská s tým, že suma nie je konečná, pretože peniaze od darcov stále nabiehajú.

Záchrana útulku vo Veľkom Mederi spojila psíčkarov, ale aj nepsíčkarov po celom Slovensku aj v Čechách. „Denne nám chodia správy od fanúšikov a povzbudivé slová, takúto veľkú podporu sme nečakali,“ zhodnotila.

„Veľmi ma potešilo, že zbierka na záchranu útulku dopadla najlepšie, ako mohla. Je neskutočné, ako sa ľudia dokázali spojiť. Veľmi ma teší postoj niektorých organizácii. Sami majú málo, ale spravili veľa preto, aby pomohli. Je to naozaj super,“ konštatoval prezident Slovenskej aliancie ochrancov zvierat Juraj Eliáš.

„Pred tromi rokmi sme podpísali nájomnú zmluvu s majiteľom objektu, kde sme začali stavať útulok, minulý mesiac sa nám konečne podarilo získať aj oficiálny štatút útulku a karanténnej stanice. Sen sa začal stávať skutočnosťou. Naša práca konečne začala prinášať výsledky a my sme zachraňovali životy,“ priblížila predsedníčka OZ Dog Azyl Marcela Juričková. Pred týždňom sa však aktivisti dozvedeli, že banka majiteľovi pre neplatenie dlžoby odoberá objekt a dáva ho do dražby, ktorá sa uskutoční 28. mája.

Podľa jej slov jedinou šancou pre ich psov je, že objekt odkúpia. Počas troch rokov zachránili približne 600 psov. „Je šialené si predstaviť, že by sme to mali zabaliť a o pár dní utratiť 70 psov. Rozposlali sme neskutočné množstvo listov a prostredníctvom sociálnej siete sme oslovili niekoľko sto milovníkov zvierat. Naše združenie má teraz v starostlivosti 105 psov, z toho 70 je v útulku, ktoré mohli byť bez pomoci ľudí odsúdené na smrtiacu injekciu,“ zdôraznila Juričková.

Viac o problémoch útulku vo Veľkom Mederi si prečítajte TU.

Dodala, že majiteľ, ktorý maštaľ, kde zvieratá žijú, prenajímal, prestal platiť úver a nakoľko mal ťarchu z rovnakej banky aj na maštali, aj na inom pozemku, ktorý s maštaľou nesúvisí, do dražby tak idú obe nehnuteľnosti. Nedajú sa oddeliť, dražia sa obe naraz za vyvolávaciu sumu 31.600 eur. Nedá sa v tomto štádiu dohodnúť ani s dražobnou spoločnosťou na splátky, ani s bankou.

„O pozemky sa zaujímajú podľa terajších informácií traja podnikatelia. Chceme sa dohodnúť s kýmkoľvek, aby sme dražili spolu, aby sme odkúpili útulok a druhá strana si vezme ten druhý pozemok, ktorý je lukratívny,“ ozrejmila. V prípade navŕšenia sumy na dražbe sa zvýšia aj náklady OZ. „Tým, že doteraz sme vyzbierali takmer 20.000 eur, dáva nám to veľkú nádej. Veríme, že útulok bude naďalej fungovať. Dúfame, že nebudeme musieť kupovať obidva pozemky, pričom veríme, že na náš účet budú prichádzať ešte aj ďalšie eurá,“ poznamenala predsedníčka. Podotkla, že bez pomoci ochotných ľudí, by bola situácia beznádejná.

Útulkovo.sk/TASR
Ilustračné foto: OZ Dog Azyl