Útulok pre mačky vo Vrakuni má dnes zaniknúť

0 1723

Bratislava – Útulok pre opustené mačky a psy v bratislavskej Vrakuni by mal po takmer 20 rokoch svojej existencie dnes zaniknúť. Mesto sa mu rozhodlo vypovedať zmluvu o spolupráci, keďže, ako tvrdí, kontrola z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) odhalila pri návšteve útulku viacero porušení.

Útulok sa obáva, že zvieratá teraz skončia na ulici. Dnes sa v ňom nachádza 23 mačiek a tri psy.

„Magistrát sa k 8. októbru rozhodol náš útulok zrušiť,“ informovala Iveta Havranová, predsedníčka Asociácie ochrancov zvierat (AOZ), ktorá útulok založila. Podľa nej bolo dôvodom chýbajúce registračné číslo od RVPS. Havranová podotýka, že o číslo útulok požiadal ešte v polovici mája, 24. júna ho mal po splnení podmienok od veterinárnej správy písomne prisľúbený, no aj tak ho do stanoveného termínu, do konca júna, nedostal.

Bratislavská hovorkyňa Ivana Skokanová však poukazuje na to, že útulok nespĺňal napríklad jednu zo základných požiadaviek karantény, ktorú by mal mať v rámci príjmu nových zvierat. „Na základe týchto nedostatkov preto RVPS ani nezačala konanie na pridelenie potrebného registračného čísla,“ vysvetlila. Ak však chce AOZ prevádzkovať útulok, registračné číslo mať musí.

Havranová pripomína, že mesto na nevybavenie registračného čísla potom reagovalo tak, že koncom júla vypovedalo zmluvu o spolupráci pri prevádzkovaní útulku i nájomnú zmluvu. Útulok totiž stojí na mestskom pozemku. „Príspevky na chod útulku a celú prevádzku pritom zastavilo už od januára,“ podotýka Havranová, podľa ktorej bol postup mesta tendenčný a vopred pripravovaný. Mesto posledné roky podľa Skokanovej prispievalo na prevádzkové náklady útulku sumou vyše 6633 eur ročne.

Vlani v decembri bola tiež proti útulku spísaná petícia, ktorá sa však podľa Havranovej ukázala ako neopodstatnená.

Mačky budú v najbližších dňoch podľa Skokanovej umiestnené v Slobode zvierat, a to až do vtedy, kým sa im nezabezpečí nové bývanie. „Mesto má ale snahu tento útulok zachovať – buď vo forme napríklad mestského útulku, pričom prevádzkovateľom bude hlavné mesto, prípadne v podobnej forme, ako fungoval doteraz,“ vysvetľuje s tým, že v druhom prípade by sa tak novým prevádzkovateľom stalo napríklad nejaké občianske združenie.
TASR
Ilustračné foto: Útulkovo.sk