Útulky po sviatkoch praskajú vo švíkoch, „darčekové“ šteniatka zapĺňajú chladné koterce


Bratislava 6. januára (Útulkovo.sk) – Po sviatkoch narastá počet zvierat v útulkoch, niektoré dokonca praskajú vo švíkoch. Najväčšiu skupinu „povianočných“ útulkáčov tvoria šteniatka. Pre Útulkovo.sk to konštatovala Simona Vinczeová z OZ Pes v núdzi.

„Najväčší počet tvoria šteniatka, ktoré sú odkázané na chladné koterce, žiaľ je to len dôsledok nesprávneho konania človeka,“ spresnila Vinczeová.

Zviera nemožno kupovať impulzívne, pretože sa nedá po sviatkoch vrátiť do obchodu ako košeľa, čo nepasuje. „Musíme s ním v našom živote rátať na 10 aj 20 rokov,“ zdôraznila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Ako dodala, útulky sú už teraz plné na prasknutie. „Tešíme sa z každej adopcie, pretože je najlepším riešením pre zvieratko, a zároveň uvoľní miesto pre ďalšie zvieratko v núdzi. Preto prosíme ľudí o zodpovednosť. Aby sa radosť dieťaťa nezmenila pár týždňov po Vianociach na veľké sklamanie zvieratka,“ apelovala Čaňová.

Podľa Viktórie Michalskej z Občianskeho združenia Túlavá labka ľudia často nechcú niesť zodpovednosť za svoje činy. „Nenesú zodpovednosť za živého tvora, ktorý by sa ich isto len tak nezbavil,“ zhodnotila.

Zároveň apelovala na ľudí, aby si adopciu zvieratka dopredu premysleli a zvážili všetky možnosti. „Tak isto by som bola rada, keby ľudia nekupovali zvieratá od množiteľov, aby nepodporovali množenie zvierat pre zisk. Ale ak sa rozhodnú pre nového zvieracieho člena rodiny, nech najprv navštívia útulok a adoptujú si ho,“ uzavrela.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: OZ Túlavá labka