Útočí váš kocúr na psa? V žiadnom prípade ho nebite

0

Bratislava – Možno ste sa stretli s nezvyčajnou situáciou, keď kocúr alebo mačka zaútočí na psa. Keď sa to stane jednorazovo, väčšinou tomu neprikladáme pozornosť, ale ak je to pravidlom, nie je to nič príjemné.

„V žiadnom prípade by sme nemali v takomto prípade kocúra biť,“ upozornila chovateľka mačiek Alexandra Pavelková. Zároveň vysvetlila, že mačky nerozumejú bitke. „Bitkou dosiahnete dve veci: zlomíte ho, alebo si ho znepriatelíte a bude vám to vracať,“ dodala.

Odnaučiť kocúra mlátiť psov jeho majiteľ nemôže. Je to medzi kocúrom a psom. „Kocúr nebije psov z nejakého rozmaru, ale preto, že je presvedčený, že ho pes provokuje. Buď mu zatne jednu „výchovnú“ alebo už rovno obrannú,“ spresnila odborníčka.

Ak budete brániť psa pred kocúrom, kocúr tomu rozumieť nebude a psovi sa zníži sebavedomie. Môžete urobiť akurát to, že v kocúrovej prítomnosti budete psa hladkať, aby kocúr pochopil, že pes je dobrý. Tiež je dobré zabrániť psom, aby kocúra provokovali (brechaním, doskakovaním a pod.).

„Ja napríklad nesmiem ani omylom zvýšiť hlas na psa, lebo náš kocúr má voči mne veľmi silný ochraniteľský pud, okamžite doletí, postaví sa medzi mňa a psa a psovi jednu vylepí. Ináč spolu vychádzajú relatívne tolerantne, ak si pes udržuje aspoň metrový odstup,“ zhodnotila Pavelková.

Kocúr môže považovať za provokáciu to, čo pes považuje za hru. Pes sa taktiež môže ku kocúrovi priblížiť, aby ho zo zvedavosti alebo nevedomosti oňuchal, čo kocúr môže vyhodnotiť ako útok, a preto sa bráni. Niekedy sa ale iba nám môže zdať, že sa kocúr alebo mačka so psom bije, a pritom sa úplne nevinne hrajú.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/AP