Univerzitné vivárium SPU sa podieľa na záchrane krokodíla filipínskeho

0 163
Ilustračné foto TASR/AP

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (SPU) sa ako jediné univerzitné pracovisko v Európe priamo podieľa na Európskom záchrannom programe.

Univerzita sa do záchranného programu zapojila chovom a prípadným rozmnožovaním krokodíla filipínskeho, ktorý patrí k najohrozenejším druhom krokodíla na svete.

Univerzitné vivárium získalo v polovici minulého roka trojročnú samičku krokodíla filipínskeho z Krokodílej ZOO Protivín v Českej republike, odkiaľ ho dostalo formou deponačnej zmluvy. „Pri narodení merala približne 25 centimetrov, dnes má približne meter. Ide o najvzácnejšieho jedinca, akého sme doteraz vo vyše 15-ročnej histórii vivária mali,“ povedal poverený vedúci vivária Róbert Kirchner. Samička je zapísaná aj v plemennej knihe Európskeho záchovného programu pre ohrozené druhy živočíchov. Partnera na párenie už má vybraného v českej zoo, kam ju za ním prevezú. Nebude to však skôr ako o sedem rokov, pretože samice pohlavne dozrievajú najskôr v desiatich rokoch.

Krokodíl filipínsky (Crocodylus mindorensis) patrí k najohrozenejším druhom krokodíla na svete, vo voľnej prírode žije 100 až 150 dospelých jedincov schopných rozmnožovania. V Európe žije len na štyroch miestach. Samec dorastá do dĺžky tri a pol metra, samička dva až dva a pol metra. Zvieratá sa dožívajú 60 až 100 rokov. Špecifikom tohto druhu je vnútrodruhová agresívnosť, preto sa jedince počas roka, s výnimkou obdobia párenia, musia chovať samostatne. Podľa dostupných informácií sa takýto druh na Slovensku doteraz nechoval, ide o jedného z najohrozenejších jedincov aktuálne chovaných na Slovensku.

Univerzitné vivárium na SPU v Nitre bolo otvorené v októbri 2001 ako multifunkčné pracovisko botanickej záhrady. K jeho hlavným úlohám patrí zabezpečenie ochrany chránených druhov plazov, zabezpečenie dočasného umiestnenia chránených druhov plazov zaistených štátnymi orgánmi, rehabilitácia zhabaných a zaistených druhov plazov a zapojenie sa do pedagogického procesu environmentálnych a biologických disciplín. Vivárium zabezpečuje environmentálnu výchovu študentov všetkých stupňov škôl a širokej verejnosti, zabezpečuje vedecko-výskumnú činnosť, profesionálny chov a odchov náročných druhov plazov v kontexte „animal walfare“.