Uhryzlo vás zviera podozrivé na besnotu? Rýchlo vyhľadajte lekára

0

BRATISLAVA – Cieľom podujatí, ktoré sa organizujú pri príležitosti Svetového dňa besnoty pripadajúceho na 28. septembra, je upriamiť pozornosť verejnosti na skutočnosť, že ešte stále ide o pomerne rozsiahly zdravotnícky problém.

Ďalším cieľom tohto dňa je zdôrazniť, že existujú preventívne opatrenia, ktorými sa dá besnota eliminovať. A to jej odstraňovaním v zvieracom prostredí.

Témou Svetového dňa besnoty v roku 2014 je „Spoločne proti besnote“.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá sa sponzorsky spolupodieľa na podujatiach v rámci Svetového dňa besnoty už v minulosti informovala, že akcie majú obyvateľstvo priviesť k lepšiemu poznaniu následkov besnoty, možnostiam jej predchádzania, očkovania a spôsobov odstraňovania ochorenia na ľuďoch a zvieratách.

Podľa WHO ročne podľahne besnote vo svete okolo 55.000 osôb. Asi desať miliónov ľudí najmä v Ázii a Afrike dostane vakcínu proti besnote, keď ich pohryzie zviera, najčastejšie pes.

V prípade, ak človeka pohryzie zviera podozrivé na besnotu, je potrebné, aby postihnutý dostal čím skôr očkovaciu látku a predišlo sa ochoreniu.

Besnota je infekčné ochorenie vírusového pôvodu. Ide o akútne ochorenie zvierat prenosné na človeka. Vírus besnoty sa v mieste poranenia (uhryznutím, poškriabaním alebo inak) zvieraťom šíri nervami do centrálneho nervového systému. Prejavuje sa horúčkou, bolesťami hlavy, slabosťou, svrbením a bolestivosťou v rane. Liečba je podporná, ochorenie sa končieva aj smrťou.

Zdrojom sú choré zvieratá – mačky, psy, líšky, vlky.

TASR
Ilustračné foto: TASR